Na čo je v dome rekuperácia? Je nutné ju mať?

Základom zdravého bývania v dome je mať zdravý vzduch, preto je podstatné keď sa vzduch systematicky obmieňa.

Samozrejme správne vetranie a obmieňanie vzduchu sa dá zabezpečiť aj pomocou vetrania oknom, no v skutočnosti je oveľa pohodlnejšie mať zabudovanú rekuperáciu.

Rekuperácia zabezpečuje v každej miestnosti v dome pravidelnú obmenu vzduchu, 24 hodín denne máte v dome čerstvý vzduch.
Rekuperácia má preto pozitívny vplyv napríklad aj na kvalitu spánku, ráno sa prebúdzate oveľa svieži ako keď máte vydýchaný vzduch 🙂

Rekuperácia je tiež vítaným pomocníkom pri početnejších rodinných stretnutiach či návštevách, čiastočne eliminuje pachy pri varení a veľkú pridanú hodnotu má aj miestnostiach, ktoré sú vystavené vysokým vlhkostiam (kúpelne, technické miestnosti – sušička a pod).

Veľkým a podstatným rozdielom oproti vetraniu klasicky, otvorením okna, je, že rekuperácia má v sebe aj filtre. Tie zbierajú napríklad pele a prach, čo je veľmi dôležité pre alergikov.

Veľkou výhodou rekuperácie je, že v lete dokáže prichádzajúci vzduch schladiť, v zime zas naopak vzduch na ceste do vnútra ohrieva a to tak, že z vonku ťahaný vzduch ohrieva teplom vzduchu, ktorý vychádza z vnútra domu. Do interiéru vám teda príde kvalitný čerstvý vzduch, ktorý bude predohriaty, spätné získanie tepla je až na úrovni 93 %.

Zákonite teda rekuperácia šetrí i náklady na vykurovanie.

Ľudia sa často boja toho, že hadice v strope, ktoré prenášajú vzduch, prenášajú i zvuk. Nie je to pravda, respektíve ak áno, tak úplne minimálne.

Čo sa týka údržby rekuperácie, tak stačí vymeniť filtre približne každé 2 – 3 mesiace, no nie je to nákladná záležitosť, stoja cca do 20 €.

Rekuperácia zatiaľ nie je v našich domoch povinná, avšak od 1.1.2021 sa sprísnia požiadavky na energetickú úspornosť domov, kedy už bude potrebné rekuperáciu do domov, na ktoré bude vydané stavebné povolenie po tomto dátume, inštalovať.

Cena rekuperácie na rodinné domy o 100 m2 úžitkovej plochy sa pohybuje okolo sumy 4 600 €. Je to väčšia investícia ale má svoje výhody, ktoré sa odrazia najmä v kvalite Vášho nového bývania.

Staviame po celom Slovensku

Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.

Referencie po celom Slovensku pin-svk