Domy na kľúč: Tipy, rady a dôležité odpovede na otázky

Vďaka domu na kľúč nemusíte na dlhé roky opustiť svoj bežný život a odbiehať na stavbu. Čo by ste mali vedieť?

Dať si postaviť dom na kľúč sa stáva čoraz vyhľadávanejšou voľbou Slovákov. Prvotné predsudky, pri ktorých sa financie a dôvera vkladali do častokrát neznámej stavebnej firmy bez histórie a referencií, nahradili dobré skúsenosti s overenými staviteľmi. Zvažujete, či sa vám vyplatí viac postaviť dom na kľúč, alebo sa pustiť do výstavby nového bývania svojpomocne? Pripravili sme pre vás sprievodcu otázkami a odpoveďami, v ktorých sa dozviete, čo táto možnosť obnáša a pre koho je vhodným riešením.

Dom na kľúč alebo svojpomocná výstavba?

Stavba domu je dôležitým životným rozhodnutím, ktoré vyžaduje od budúcich majiteľov dlhé a precízne premýšľanie. Po výbere pozemku a vhodného projektu sa o slovo hlási voľba materiálov a technologických postupov výstavby. V prípade výstavby domu vo vlastnej réžii spočinie na vašich pleciach nielen zabezpečenie financií, ale aj ochotných a zručných majstrov, na ktorých sa dá spoľahnúť. V minulosti si kamaráti a bratia navzájom v rámci dobrých vzťahov pomáhali stavať domy, no aktuálna vyťažená doba spôsobuje, že takýto postup výstavby vás môže okradnúť o voľný čas na niekoľko rokov. Pravdou totiž je, že stavba domu je prácou na plný úväzok, vyžaduje skúsenosti a neodpúšťa veľké omyly. Iba málokto z nás si môže dovoliť stráviť pri stavbe vlastného domu svoj čas na úkor zamestnania či rodiny.

Práve z tohto dôvodu sa výstavba domov na kľúč profesionálmi udomácnila aj v našom prostredí. So stavebnou firmou podpíšete zmluvu o dielo, kde sú presne stanovené všetky náležitosti, dôležité termíny a záväzky. S pomocou vizualizácie máte už vopred jasnú predstavu, ako bude dom z exteriéru aj interiéru vyzerať. Stavitelia disponujú vyškolenými pracovníkmi, strojmi, spolupracujú s overenými dodávateľmi materiálov a komponentov, preto proces výstavby domu nič nebrzdí. Už o pár mesiacov od podpísania zmluvy je vám odovzdaný kľúč od domu a vy sa môžete nasťahovať do nového bývania, ktoré je pripravené na okamžité zariaďovanie nábytkom.

Hrubá stavba, holodom, dom na kľúč: Aké sú rozdiely?

Medzi týmito nadväzujúcimi kategóriami sú veľké rozdiely, ktorým je dobré porozumieť.

  • Ak si od stavebnej firmy objednáte zrealizovanie hrubej stavby, získate vytiahnuté obvodové múry, celoplošnú hydroizoláciu od základovej dosky, vnútorné priečky a steny, komín, strop, strechu so žľabmi, okná s vonkajšími parapetmi a exteriérové dvere. Tam práca firmy skončí.
  • Holodom je ďalšia úroveň, pri ktorej je v dome všetko predpripravené na vykurovanie a používanie elektriny (osadená vykurovacia jednotka, elektroinštalácia v celom dome). Obvodové steny sú zateplené a omietnuté. Podlaha a strop sú zateplené. Interiér domu však zostáva v nedokončenom stave, môžete si ho prispôsobiť podľa svojich predstáv.
  • Dom na kľúč predstavuje riešenie, ktoré nevyžaduje žiadne dokončovanie a je pripravené na okamžité bývanie. Dom je skompletizovaný po všetkých stránkach – nielen z exteriéru, ale aj interiéru. V dome na kľúč sú osadené interiérové dvere, omietnuté steny (+ maľovka) a položená podlaha aj obklady (v kuchyni a kúpeľni) + inštalovaná sanita. Stačí doviezť krabice s nábytkom a o pár dní má všetko svoje miesto.

Kto zrealizuje základovú dosku?

Nie je pravidlom, aby bola základová doska zahrnutá v cene za dom. Môžete si ju zrelizovať aj samostatne, samozrejme s ohľadom na zvolený projekt domu. V BF-stavby vám vieme zabezpečiť aj realizáciu základovej dosky. Viac info u nášho projektanta p. Ing. Tomáša Brňáka (0911 060 715, tbrnac@gmail.com).

Za akú dobu bude dom na kľúč postavený?

Kým pri svojpomocnej výstavbe domu sa môžu termíny zo dňa na deň meniť, pri dome na kľúč je konečný výsledok každým dňom čoraz bližšie. Seriózna stavebná firma si dáva záležať na tom, aby vám dom odovzdala v dohodnutom termíne. Po vydaní stavebného povolenia a vyriešení financovania z vašej strany sa môže firma pustiť do práce. Celková doba však závisí od použitých materiálov a postupov výstavby.

Ak firma pracuje s mokrými procesmi, vyžadujú nevyhnutný čas na zrenie a akékoľvek urýchľovanie alebo súrenie ide na úkor kvality. V BF-stavby realizujeme nízkoenergetické montované domy na kľúč, kde ide o suchý proces výstavby. Čakacia doba na dom je približne 3 – 4 mesiace. V zmluve je vždy uvedený termín ukončenia stavby.

Je na dom na kľúč záruka?

Pri domoch na kľúč by ste sa v zmluve mali jasne dočítať, čo si objednávate, v akej cene, aj s akým dátumom odovzdania. Keďže je na trhu obrovský výber rôznych materiálov, ktoré sa líšia aj kvalitatívne, v prípade pochybností sa veľa pýtajte a v osobných konzultáciách zisťujte, aké okná, podlahy, zateplenie, či vykurovacie jednotky používajú a kto je ich výrobca.

Každý dom, a dokonca aj novopostavený, je vystavený vrtochom počasia a plynutiu času. Aj pri samotnom užívaní domu môže dôjsť k jeho poškodeniu alebo objaveniu skrytej vady. Môže sa stať všeličo a v takej situácii je najdôležitejšie mať na svojej strane dodávateľa, ktorý vám poskytne na dom niekoľkoročnú záruku a v rámci svojich servisných služieb vzniknutú závadu čím skôr odstráni.

Môžem si dom na kľúč navrhnúť podľa svojich predstáv?

Uniformita sa nenosí. Dom na kľúč už dávno nemusí byť iba jednoduchý bungalov so štvorcovým alebo obdĺžnikovým pôdorysom. Hoci z pohľadu úspor energií je čo najmenší vonkajší obvod bez zbytočných členení aj naďalej výborným riešením, môžete si dať pripraviť individuálny projekt, ktorý zohľadní všetky vaše požiadavky a predstavy. Dokonca aj do existujúcich projektov z katalógu je možné zapracovať námety na zlepšenie a zmeny.

Obývačka spojená s kuchyňou? Garáž ako súčasť domu? Aká výmera čo najlepšie poslúži požiadavkám vašej rodiny? Prečítajte si Základné kroky, ktoré vás dovedú k vysnívanému bývaniu.

Podľa akých kritérií vybrať stavebnú firmu?

Ak chcete svoju životnú investíciu zveriť do rúk stavebnej firmy, pustite sa do pátrania po referenciách. Spýtajte sa známych, rodiny alebo kamarátov, ktorí si dali dom postaviť v posledných rokoch. Na trhu je veľa firiem, ktoré sa zaoberajú výstavbou domov na kľúč, no pozor na lákavé ponuky, ktoré svojou cenou podliezajú priemer. Aj pri výbere materiálov pri svojpomocnej výstavbe by ste nesiahli po druhej akosti, preto zo svojich nárokov nepoľavujte. Seriózna stavebná firma rozpočet počas týždňov výstavby nenavyšuje. Pracuje totiž s materiálmi, ktoré dobre pozná.

Od nápadu po odomknutie

Máte v hlave čoraz konkrétnejšiu myšlienku, ako by váš nový domov mohol vyzerať? Ak sa rozhodnete zveriť výstavbu domu do rúk odborníkov, v BF-stavby vám radi pomôžeme zhmotniť predstavy do vytúženého odomykania kľúčom. Pozrite si naše referencie, v ktorých nájdete viac ako 250 domov po celom Slovensku. Zakladáme si na dôvere a je pre nás dôležitá vzájomná komunikácia, aby vám boli jasné všetky postupy a kroky realizácie.

Staviame po celom Slovensku

Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.

Referencie po celom Slovensku pin-svk