Ako vybrať montovaný dom na kľúč? Tieto kroky vás dovedú k vysnívanému bývaniu

Výber vhodného rodinného domu spočíva v dôkladnom premyslení množstva detailov. Prinášame najdôležitejšie otázky na zváženie.

V základnom “kole” na vás čaká voľba najvhodnejších materiálov a technologického postupu výstavby, hneď za tým sú pre budúcich užívateľov na rade ďalšie dôležité kroky. Ak sa rozhodnete pre montovaný dom na kľúč, nemusíte sa obávať, že by budúce bývanie nezohľadňovalo vaše požiadavky. Traduje u nás totiž mylná predstava, že dom na kľúč neponúka priestory na realizáciu vlastných predstáv.

Existuje ideálna veľkosť domu?

Pod ideálnou veľkosťou domu si zrejme každý predstavuje niečo iné. Kým pre niekoho je to útulný domček s prestupom na terasu a do záhrady, ďalší hľadá nadštandardne riešený projekt s veľkou výmerou. Najpopulárnejšie sú domy so 4 a 5 izbami, ktoré vytvárajú priestor pre dlhodobé bývanie 4 – 5 člennej rodiny a ponúkajú výmeru približne 100 – 120 m2.

Podľa normy STN 73 4301, ktorá platí pre navrhovanie a projektovanie budov na bývanie a obytných častí budov, sa za obytnú miestnosť považuje priestor o minimálnej ploche 8 m2. Pričom platí, že minimálna svetlá výška obytnej miestnosti musí byť 2,4 m, no odporúča sa 2,6 m.

Izba pre jedného človeka by mala mať 8 m2 s minimálnym objemom vzduchu 20 m3. Ak ide o miestnosť pre dve osoby, tu už treba počítať s plochou 12 m2 a objemom vzduchu 30 m3.

Predchádzajúce hodnoty môžu byť vaším odrazovým mostíkom pri prvých náčrtoch dispozície domu na papier. Okrem toho sú tu aj ďalšie nevyhnutné požiadavky – všetky obytné miestnosti v dome musia byť priamo denne osvetlené, vykurované, priamo alebo nepriamo vetrateľné a skladby ich obvodových stien musia poskytovať dostatočnú tepelnú a akustickú ochranu. Ktoré dôležité otázky by ste mali mať dôkladne premyslené?

Koľko miestností by mal mať váš nový dom?

Zvážte svoju perspektívu a rodinné plány. V základe by mal dom odrážať potreby všetkých členov rodiny a poskytovať im komfortný priestor na život. Mali by ste teda rátať aj s členmi, ktorí sú ešte len “plánovaní”. Ide predovšetkým o deti. Aj mladé páry už rovno do projektu domu zahŕňajú priemerne 2 izby podobných rozmerov naviac. Počas prvých rokov spoločného života v novom dome často spĺňajú funkciu pracovne a hosťovskej izby. Táto funkcia sa im opätovne prinavracia v období, keď deti vyrastú a opustia rodný dom.

Aké sú základné obytné miestnosti? Obytné miestnosti sú určené na dlhodobé zdržiavanie sa ľudí. Patrí sem kuchyňa, jedáleň, obývačka, spálňa, pracovňa, detská či hosťovská izba. Medzi obytné miestnosti nepatrí chodba, predsieň, kúpeľňa, technická miestnosť, šatník či špajza.

Preferujete otvorenú dispozíciu dennej časti?

O obývacej izbe sa často hovorí ako o srdci domu. Práve tu sa počas dňa stretávajú členovia rodiny a tiež je aj miestom konania návštev. Jej minimálna výmera je na hodnote 16 – 20 m2, no často sa stretávame s väčším priestorom, hlavne z dôvodu, že obývačka je prepojená s jedálňou aj kuchyňou. Pre takýto viacúčelový priestor sa už navrhuje výmera o ploche 45 – 50 m2, pričom platí, že kuchyňa by mala byť široká minimálne 3,3 m.

Viete o tom, že obývačka by mala mať priamy vstup z chodby alebo haly? Je vítané, ak vojdete do miestnosti, ktorá reprezentuje váš vkus. Ak by návšteva vstupovala cez kuchynskú časť, ako prvé ju nezaujme váš pekný obraz na stene, ale prípadný neporiadok na kuchynskej linke. Realizácia multifunkčného denného priestoru preto vyžaduje azda najviac premýšľania – zvážiť veľkosť pohovky, množstvo a veľkosť úložných priestorov v kuchyni, spôsob účinného odťahu pár pri varení, orientáciu na svetové strany, zabezpečenie dostatku denného svetla. Aké členenie zvoliť? Často vyhľadávanou voľbou je riešenie do tvaru písmena “L”, kedy môžete kuchynskú časť oddeliť veľkoplošnou presklenou stenou alebo iným posuvným riešením.

Chcete mať dom s oddelenou dennou a nočnou časťou?

V praxi potom môže vzniknúť projekt, kde sa priamo za predsieňou pred vami otvárajú dve možnosti – na jednej strane vstup do dennej časti domu, na druhej strane je chodba, ktorá vás dovedie k dverám detských izieb a spálne. Toto riešenie poskytuje maximálne súkromie pre domácich aj počas návštevy. Máte kontrolu nad tým, koho pustíte do svojej súkromnej časti a iba zriedkavo sa stane, že si návšteva pomýli dvere do kúpeľne s vašou spálňou.

Je však pravdou, že pri dome s takýmto dispozičným riešením musíte počítať s niekoľkými metrami štvorcovými naviac pre chodbu, ktorá tieto izby spája. Zároveň tu však dokážeme navrhnúť priestor pre vstavané skrine a spoločný šatník, čím šikovne eliminujeme “hluché miesta”.

Garáž mimo domu alebo garáž súčasťou domu?

Ak sa rozhodnete pre projekt, kde je garáž priamo súčasťou domu, musíte mať k dispozícii dostatočne veľký pozemok. Rozmery domu totiž prirodzene narastú. Zároveň je potrebné zvážiť, do akej miery naruší prítomnosť garáže tepelnoizolačnú obálku domu. Aby sa minimalizovali tepelné straty, je potrebné aj v garáži udržiavať teplotu cca 16 °C a vyhýbať sa častému otváraniu garážových dverí. Aj z tohto dôvodu ste si možno vy všimli, že auto stojí pred garážou pod prístreškom a do vnútra sa dostáva iba v prípade dlhšieho státia. Výhodou je však jednotné zastrešenie, priame napojenie na elektrinu, vykurovací systém, rozvody vody, kanalizáciu a v mnohých prípadoch aj na odvetrávanie.

Samostatne stojacu garáž môžete umiestniť na pozemku pred dom, vedľa domu či dokonca za dom. Každé umiestnenie prináša svoje výhody a vašou úlohou je zvoliť práve tú, ktorá bude pre vás v najvyššej miere užitočná.

  • Garáž pred domom znamená napríklad aj menšiu plochu pri odhŕňaní snehu, ak sa potrebujete dostať na cestu. Zároveň poskytuje čiastočné súkromie vašej záhrade pred zvedavými pohľadmi z ulice, no tiež môže časť záhrady zatieniť. Výstavba príjazdovej cesty nebude stáť majland.
  • Garáž v jednej rovine s domom sa dá prepojiť prístreškom priamo na dom a prejsť do auta suchou nohou. Môže však v niektorej časti dňa vrhať tieň do okna obytnej miestnosti a pripraviť tak izbu o svetlo aj tepelné zisky.
  • Garáž za domom môže poslúžiť aj ako dielňa či sklad záhradných strojov. Vedie k nej však dlhá prístupová cesta (náklady navyše) a myslite tiež na to, že garáž minimálne potrebuje osvetlenie a vodu.

Aký počet kúpeľní?

Trend hovorí o tom, že čím viac, tým lepšie. Je však dobré ísť na to so zdravým nadhľadom a predovšetkým prakticky. Predsa len, realizácia kúpeľne z kvalitných materiálov predstavuje jednu z najvyšších položiek pri finalizovaní interiéru.

Budú deti potrebovať svoju vlastnú kúpeľňu? Chcete pri spálni nadštandardne riešenú kúpeľňu? Potrebujete aj menšiu kúpeľňu pre hostí? Obľúbeným riešením je menšia kúpeľňa v blízkosti vstupu, v ktorej je WC, menšie umývadlo a jednoduchý sprchový kút, celkovo s plochou cca 3 m2. V blízkosti spálne a ďalších izieb sa potom nachádza väčšia “rodinná” kúpeľňa, ktorá so svojou plochou 8 – 10 m2 už poskytuje priestor pre umiestnenie vane, sprchového kútu (resp. ich kombinácie), WC, dvoch umývadiel aj práčky (či dokonca práčky so sušičkou).

Technická miestnosť, šatníky a ďalšie detaily?

Sú to práve detaily, ktoré môžu bežné bývanie zmeniť na vyšší komfort. Ak ste doteraz bývali v byte alebo v dome, kde sa borili s nedostatkom úložných priestorov, práve precízne premyslený návrh domu sa môže pričiniť o to, že neuvidíte žiadne zapratané regále ani skrine. Váš nový obytný priestor bude dýchať čistotou a úhľadnosťou. A viete koľko času ušetríte pri budúcom maľovaní, demontáži a montáži nábytku? Každá z izieb môže byť navrhnutá tak, aby mala výklenok pre vstavanú skriňu, či dokonca vlastný šatník.

Technická miestnosť v dome je už pri množstve techniky niekedy nevyhnutnosťou a má svoje opodstatnenie. Okrem poskytnutia technického zázemia pre dom sa často stáva aj menším domácim skladom – nielen na uskladnenie športového, ale aj hobby vybavenia a sezónneho náradia. Ak vás láka predstava spriechodnenia technickej miestnosti z dvoch strán (vlastný vstup z exteriéru), potom pamätajte, že zabezpečenie týchto dverí by malo byť minimálne na takej úrovni, ako je hlavný vstup do domu. Inak sa môže stať, že “obyčajné” dvere značne uľahčia zlodejom vstup do vášho domu.

Zaslúžite si individuálny prístup

Pri výstavbe montovaných domov na kľúč od BF-stavby sa vždy snažíme maximálne vyjsť v ústrety našim zákazníkom. Dávame si záležať na tom, aby im bolo odovzdané kvalitné a komfortné bývanie, ktoré spĺňa všetky štandardy a normy na nízku spotrebu energií. Tu však naše ciele zďaleka nekončia.

Väčšina našich montovaných domov z katalógu projektov je prispôsobiteľná – ako po stránke vnútornej dispozície, tak aj veľkosti obytnej plochy, či vonkajšieho vizuálu. Hoci sú katalógové riešenia lákavé, overené a plne funkčné, ak v ponuke nenájdete dom, ktorý by vás oslovil, vytvoríme spoločne dom na mieru, aby ste za svoju životnú investíciu dostali maximum podľa svojich predstáv.

Staviame po celom Slovensku

Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.

Referencie po celom Slovensku pin-svk