Technológie a materiály: Z čoho staviame montované domy?

Ak vás zaujíma, aké je zloženie stien, stropu a aký materiál používame na zateplenie domov, ktorých výstavbe sa venujeme, čítajte ďalej.

Dali sme si za úlohu stavať pre našich klientov domy, ktoré spĺňajú prísne kritériá na kvalitu. Konštrukcia našich domov obsahuje samé bezpečné materiály. Drevokonštrukcie chránime zvonku i zvnútra čadičovými minerálnymi vlnami, ktoré sú nehorľavé.

Aj vďaka našej vylepšenej skladbe stien a dôrazu na premyslené technológie, sú domy energeticky úsporné, odolávajú požiaru v dobe normy požiarnej bezpečnosti, majú dobrú hlukovú izoláciu a vylepšené tepelnoizolačné vlastnosti.

Zo skúseností môžeme potvrdiť, že moderný montovaný dom, ktorý je zvládnutý po materiálovej aj konštrukčnej stránke, ponúka svojím užívateľom rovnaký komfort ako “klasická” murovaná stavba. Výstavba nízkoenergetického montovaného domu má navyše aj zaujímavý ekonomický a ekologický rozmer.

Nemusíte sa obávať, že váš dom bude iba kompromisom. Vďaka širokej variabilite úprav a možnostiam dispozičných zmien si môžete spolu s nami naplánovať bývanie podľa svojich predstáv.

Ak sa rozhodnete pre katalógový dom, projekt katalógového domu stojí 1 700 € ,ak si v ňom urobíte akékoľvek úpravy cena je 1 800 eur (v závislosti od veľkosti a komplikovanosti). U nás si môžete dať vyhotoviť aj individuálne projekty, teda dom na mieru presne podľa vašej predstavy, cena individuálneho projektu je potom po dohode s p.Brňákom. Dvojposchodové domy posudzujeme individuálne podľa zložitosti, cena za projekt je od 2200 euro v závislosti od veľkosti a komplikovanosti.

Skladba stien montovaného domu

V skladbe stien montovaných domov sa nachádza viacero vrstiev a rozličných materiálov, ktoré vo vzájomnom spojení zabezpečujú optimálne tepelnotechnické vlastnosti domu. Určite odporúčame, aby ste si obhliadli vzorový dom a zoznámili sa s funkciami a parametrami použitých materiálov.

V prípade našich realizácii sú hlavnými nosnými prvkami obvodových stien KVH drevené hranoly s tepelnou izoláciou o hrúbke 140 mm. Z vnútornej strany sa aplikuje hliníková fólia s vodorovným inštalačným roštom. Následne dochádza k oplášťeniu OSB doskami vo vodorovnom smere a na ne sa aplikuje sadrokartón vo zvislom smere. Celá konštrukcia domu sa teda pevnostne skvele previaže.

Nesmie chýbať protipožiarny (impregnovaný) sadrokartón a finálna penetrácia s náterom/obkladom. Pri pohľade z vonkajšej strany je situácia ešte zaujímavejšia.

Miesto fasádneho polystyrénu používame minerálnu vlnu o hrúbke 15 cm (na požiadanie, resp. ak budete dávať vonkajšie žalúzie, tak odporúčame zvoliť minerálnu vlnu s hrúbkou až 20 cm). Ide o nehorľavý materiál s výbornými tepelnoizolačnými aj akustickými vlastnosťami. Navyše, minerálna vlna je odolná voči plesniam, hnilobe a hmyzu.

Stropný systém – dôležitý element domu

U starších montovaných domov nižšej kvality sa objavoval vážny problém, ktorý ohrozoval stabilitu domu. Vo vodorovných spojoch napojenia stien na strop sa postupom času začali objavovať trhliny.

Dlho sme premýšľali, ako tento problém odstrániť a výsledné riešenie je pre užívateľa viac ako prínosné.

Začali sme preto používať jedinečný stropný systém, ktorý zabezpečuje nulovanie tlaku v stenách. Ľudskou rečou – náš dvojitý konštrukčný systém zabezpečuje, že tieto rohové spoje už takmer nikde nebudú praskať.

Úspešne sa nám podarilo odstrániť aj riziko prederavenia stropnej fólie a následného vlhnutia hranolov a stropnej izolácie pri neodvetranej interiérovej vlhkosti, ktorá je nebezpečná najmä pri pôsobení z dlhodobého hľadiska. V konštrukcii stropu sme dokázali oddeliť stropnú fóliu od sadrokartónu.

Medzi fóliou a sadrokartónom tak vzniká priestor cca 10 cm, ktorý sa efektívne využíva na vedenie rozvodov elektroinštalácie a rekuperácie. Pri použití tohto systému si stropná fólia udržuje svoje kvality aj po mnohých rokoch, a chráni tak stropný systém od vlhkosti, ktorá prirodzene vzniká v obývanom interiéri a stúpa smerom nahor.

Podlaha vyššej kvality

Každý z nás chce čo najnižšie náklady na vykurovanie, preto sme to zobrali rovno „od podlahy“. V domoch od BF-Stavby používame špeciálnu plávajúcu podlahu značky Parador. Táto podlaha je v Európe TOP na 1.mieste. Nad konkurenciou vyniká svojou vysokou hutnosťou a podstatne vyššou tepelnou priepustnosťou, vďaka čomu je prenos tepla z podlahového vykurovania účinnejší aj intenzívnejší.

Okrem materiálových kvalít isto oceníte aj jej jednoduchú údržbu. Nevsaje do seba žiadnu vlhkosť, a preto ju môžete umývať aj „na mokro“. Hustejšie lisovanie a pevnejší KLIK spoj sú zase garanciou, že ani po rokoch sa nezačne rozchádzať. Ide o zásadnú výhodu, pretože napríklad po 10 – tich rokoch vynášať nábytok a vymieňať nekvalitnú podlahu je nočná mora každého majiteľa domu. Ako vidíte na obrázku, na výber je dostatok zaujímavých a trendových odtieňov.

Drevené eurookná už v Extraštandardnom prevedení

Rozhodli sme sa pre okná stabilnejšie, kvalitnejšie a z prírodného materiálu. Už v prevedení domu Extraštandard montujeme drevené eurookná v prevedení trojsklo s hrúbkou rámu konštrukcie 92 mm. Farba, ktorá je na nich použitá, je elastická. Pri zvýšenom UV žiarení na drevených oknách pruží, bez rizika, že by náter praskal.

Samozrejme, všetci vieme, že tieto okná treba ošetrovať. Nie je to ale brúsenie a lakovanie, ako si mnohí myslia. Na okná sa jemne dvomi ťahmi nanesie politúra (hladký náter) včelí vosk, vďaka ktorému je farba na okne odolnejšia na silné UV žiarenie. Toto ošetrenie stačí aplikovať raz za tri roky a celý proces ošetrenia trvá na priemernom bungalove cca 4 hodiny. Pri odovzdaní domu do užívania od nás tento vosk dostanete a v prípade záujmu vás radi zaškolíme.

Naše skúsenosti hovoria v prospech drevených okien, pretože ani pod vplyvom teplôt nedochádza k ich ohýbaniu (ako je to napr. pri lacných plastových oknách). Ide o tradíciu, ktorá vám zabezpečí výborný teplotný komfort a nenaruší ekonomický charakter stavby.

Navštívte náš vzorový dom

V našom vzorovom dome v Ivachnovej pri Ružomberku nájdete aj showroom, kde sú vystavené všetky používané materiály, rezy stien, vzorky okien a podláh. Dozviete sa tiež, ako prebieha celý proces výstavby montovaného domu. Vzorový dom na fotkách si môžete pozrieť tu.

Príďte nás pozrieť, tešíme sa na vašu návštevu!

Vzorový dom - bf-stavby

Staviame po celom Slovensku

Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.

Referencie po celom Slovensku pin-svk