Bungalov alebo poschodový dom? Poradíme, ako sa rozhodnúť správne

Ako sa býva v bungalove a ako v poschodovom dome? V čom sú zásadné rozdiely z pohľadu nákladov, komfortu a spotreby energie?

Jedna z prvých otázok, ktorá súvisí s výstavbou domu znie jasne: Bungalov alebo poschodový dom? Možno máte svoje vyhliadnuté projekty, jasnú víziu aj rozpočet. Nezaškodí však, ak sa na zásadné rozhodovanie pozriete zo všetkých uhlov, aby ste za svoju investíciu získali bývanie, ktoré vám k spokojnosti poslúži desiatky rokov. Aké sú plusy a mínusy bungalovu? Na čo myslieť, ak ste zástancom dvojpodlažného bývania?

Dom vs. pozemok

Začnime tým najdôležitejším – a to je veľkosť a charakter pozemku. Cena pozemku totiž nie je zanedbateľnou položkou a premieta sa do celkových nákladov za nové bývanie.

Ak chcete bungalov, musíte hľadať pozemok dostatočne veľký, predovšetkým s ohľadom na šírku domu a dodržanie povinných odstupov od susedných stavieb. Pre bungalov s úžitkovou plochou 100 m2 rátajte so zastavanou plochou približne 120 m2. Pri dvojpodlažnom dome sa rozloha domu delí medzi dve poschodia a teda sú aj menšie nároky na zastavanosť plochy pozemku. Majitelia atypických, úzkych pozemkov sa preto viac orientujú na poschodové domy, ktoré im aj napriek neštandardnému pozemku umožňujú plnohodnotné bývanie.

Ako vybrať ideálny stavebný pozemok pre rodinný dom? 

Keď rozhoduje strecha a základy

Strecha a základy patria k cenovo najvýraznejším položkám pri výstavbe domu. Na kvalitu prevedenia základov treba klásť veľký dôraz, pretože ide o kľúčový element stability a životnosti domu. Náklady naviac môže predstavovať aj úprava pozemku, napríklad jeho zrovnanie pri prevýšení (objednanie techniky, práca, odvoz materiálu).

Podobné nároky sú aj na prevedenie strešnej konštrukcie a výber krytiny. Pri pohľade na charakter domov je jasné, že v tomto prípade majú navrch dvojpodlažné domy. Vyžadujú totiž menšie základy a aj ich strecha má menšiu plochu, častokrát je tiež menej členitá. To, čo však ušetríte na týchto položkách, miniete na realizáciu schodiska a zosilnenie konštrukcie stropnej dosky medzi poschodiami. Bungalov vs. dvojpodlažný dom? Remíza!

Dom vs. okolité prostredie

Bývate v byte a túžite vyjsť na terasu s výhľadom do záhrady? Chcete mať okolo domu vyšší živý plot, ktorý vám poskytne dostatok súkromia pred zvedavými pohľadmi? V takom prípade je pre vás ideálnym riešením bungalov. Poschodové domy s balkónom zase poskytujú väčší výhľad do okolitého prostredia.

Zároveň sa pozrite na charakter zástavby domov v okolí vášho pozemku. Prízemný dom učupený medzi skôr postavenými dvojpodlažnými domami môže trpieť nedostatkom svetla a tepelných ziskov. Naopak – ak chcete postaviť poschodový dom medzi bungalovmi, váš nový dom sa môže stať tŕňom v oku susedov.

Počet členov rodiny

Nielen počet členov rodiny, ale aj vek môžu pri rozhodovaní zavážiť. Trendom posledných rokov sa jednoznačne stali rodinné domy typu bungalov, ktorých sa stavia niekoľkonásobne viac ako dvojpodlažných domov. V ich prospech totiž hovorí aj rýchlosť výstavby a teda aj rýchle uskutočnenia sna o bývaní vo vlastnom rodinnom dome. Rozhodujú sa pre ne mladé manželské páry, rodiny s malými deťmi, ale aj manželia, ktorých dospelé deti už vyleteli z rodinného hniezda.

Najčastejšie ide pritom o bungalovy s 2 – 3 izbami + obývačka. Predstavujú praktické bývanie pre jednu rodinu. Iba v ojedinelých prípadoch je dispozícia bungalovu navrhnutá tak, aby neskôr poskytla možnosti na vytvorenie dvoch bytových jednotiek v období, kedy si rodinu založí už dospelé dieťa. Dobre naplánované rekonštrukcie po rokoch síce umožňujú aj takýto zásah, no treba počítať s ďalšou zastavanou plochou a nemalými nákladmi.

Vnútorná dispozícia vs. súkromie

V súvislosti s prechádzajúcim bodom úzko súvisí aj súkromie, ktoré dispozícia domu poskytuje. Pri rozvrhnutí obytných miestností bungalovu sa zvyčajne pracuje s dennou a nočnou časťou. Dennú časť tvorí obývacia miestnosť, jedáleň a kuchyňa. Nočnú časť zase izby jednotlivých členov rodiny. Môže ísť o spálňu, detské izby, pracovňu. Aj keď sa môže prvé roky zdať ako výborný nápad mať detské izby priamo vedľa spálne, s pribúdajúcimi rokmi oceníte, ak je medzi pokojnou spálňou a izbou dospievajúceho tínedžera predsa len ešte jedna miestnosť naviac, napríklad v podobe rodinnej kúpeľne.

Dvojpodlažný dom delí dennú a nočnú časť medzi poschodia. Kým na prízemí nájdete spoločné denné obytné priestory, poschodie je vyhradené pre členov rodiny. Je tu štandardne viac súkromia, aj viac priestoru. Zároveň sa dobre rozvrhnutý poschodový dom (na rozdiel od bungalovu) môže po rokoch zmeniť na dve bytové jednotky – pre rodičov aj mladý pár.

Schody v dome: Áno alebo nie?

Obávate sa, ako budete vo vyššom veku zvládať schody v dome? Potom sa poobzerajte v ponuke bungalovov, v ktorých sa už aj pri minimálnych zásahoch dá vytvoriť bezbariérový prístup. Ak máte záujem o poschodový dom, dajte si vypracovať návrh, v ktorom bude jedna obytná miestnosť v prízemí naviac (napr. ako hosťovská izba), ktorá sa neskôr môže premeniť na spálňu. Takto riešený dom už vopred počíta s rôznymi životnými situáciami.

Nároky na energie

Rozľahlý členitý dom typu bungalov s väčšou obytnou plochou je nielen finančne náročný na výstavbu (väčšie základy, väčšia strecha, viac obvodových stien a zateplenia), ale je aj energeticky náročnejším z pohľadu vykurovania. Ako všetci vieme, teplo stúpa smerom hore, preto ak vykúrite plochu jedného podlažia, časť tepla môže získať aj druhé podlažie, ktoré je priamo nad ním. Z tohto pohľadu získavajú bod naviac poschodové rodinné domy. Snažte sa preto v projektoch bungalovov hľadať také riešenie, ktoré minimalizuje členitosť. Čím jednoduchší tvar domu, tým menšie sú tepelné straty.

Bungalov – plusy a mínusy

✔️ Vhodný do nízkej zástavby

✔️ Bez schodov (možný aj bezbariérový prístup)

✔️ Obľúbená voľba posledných rokov

✔️ Široký výber zaujímavých projektov

✔️ Všetky miestnosti majú plnú výšku stien (žiadne „skosené“ podkrovie a atypický nábytok)

➖ Vyššie nároky na pozemok (dostatočná šírka, rovina)

➖ Vyššie náklady na zhotovenie základov a strechy (väčšia plocha)

➖ Iba zriedkavo je viacgeneračný


Poschodový rodinný dom – plusy a mínusy

✔️ Menšia zastavaná plocha (vhodný aj pre menšie pozemky)

✔️ Potenciál stať sa viacgeneračným (viac izieb, priestoru, súkromia), pri vhodnej dispozícii do budúcna dve bytové jednotky

✔️ Denná a nočná časť je jasne oddelená

✔️ Nižšie náklady na zhotovenie základov a strešnú krytinu

➖ Schody (+ suma naviac za ich realizáciu)

➖ Nároky na rozvrhnutie miestností na podlažiach (nosné priečky, voda, odpad, ťahanie rozvodov hore…)

➖ Chodby a schody zaberajú metre štvorcové obytnej plochy


Poradíme vám

Otázka ideálneho bývania je predovšetkým o vašich preferenciách. Naším zákazníkom odporúčame, aby zvážili predovšetkým potenciál pozemku (jeho veľkosť, členitosť, terén), počet členov rodiny a zamýšľané využitie do budúcna.

V katalógu projektov od BF-stavby nájdete desiatky rodinných domov typu bungalov, no aj niekoľko zaujímavých poschodových domov a dvojdomov. V spolupráci s naším projektantom sa však môžete dopracovať k individuálnemu projektu a úpravám podľa želania. Kontaktujte nás alebo si prečítajte viac o našich domoch, ich prednostiach, použitých materiáloch a technológiách.

Staviame po celom Slovensku

Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.

Referencie po celom Slovensku pin-svk