Ako sa stavajú nízkoenergetické montované domy

Zaujíma vás, akým spôsobom staviame naše nízkoenergetické montované domy?

V súčasnej dobe máte hneď niekoľko zaujímavých možností, ako si dať zrealizovať svoj sen o novom bývaní. Ak hľadáte spôsob, ako mať krásny, útulný a energeticky úsporný dom, v ktorom bude radosť bývať, riešením môže byť aj nízkoenergetický montovaný dom. Ako sa stavajú nízkoenergetické montované domy a aké postupy a náležitosti vás ako budúceho majiteľa čakajú?

Pri klasických murovaných domoch má takmer každý Slovák predstavu o výstavbe. Základová doska, obvodové múry, tehla za tehlou a pred očami za niekoľko mesiacov vyrastie hrubá stavba. O montovaných domoch už nie sú informácie také jasné, jednak z dôvodu, že tieto konštrukcie sa len postupne dostávajú do priazne našincov a tiež aj preto, že samotné montované domy sa líšia použitým materiálom (napr. betón, drevo) a spôsobom výstavby. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na to, ako prebieha výstavba montovaného domu od BF-stavby!

Je dôležité, aby bol dom nízkoenergetický?

Áno, je to dokonca nevyhnutná požiadavka. Od roku 2016 musia nové budovy spĺňať energetický certifikát A1, od roku 2021 už budú na ich realizáciu kladené také podmienky, aby splnili normy pre energetický certifikát A0.

Tieto požiadavky sa týkajú najmä regulácie a zníženia spotreby tepla na vykurovanie, na ohrev vody a ďalších teplotechnických parametrov, ktoré súvisia najmä s tepelnými stratami (cez obvodové konštrukcie, tepelné mosty, či vetranie) a tepelnými ziskami (napr. správne umiestnenie, veľkosť a orientácia okien). 

Už k samotnej žiadosti o stavebné povolenie sa prikladá teplotechnický posudok a energetické hodnotenie stavby. Ku kolaudácii sa prikladá energetický certifikát s presnými výpočtami. Hoci sa môže zdať, že splnenie všetkých požiadaviek, je pre budúcich majiteľov záťažou, o všetko sa postaráme. Naše domy v súčasnosti v základnom prevedení ŠTANDARD spĺňajú aktuálnu normu pre energetické certifikáty triedy A1. V prevedení EXTRAŠTANDARD a EXKLUZÍV už svojim technologickým vybavením spadajú do kategórie energetických certifikátov A-A0

K výstavbe svojho domu pristupujte zodpovedne. Už dnes môžete rozhodnúť o tom, aké budete mať výdavky súvisiace s jeho reálnym užívaním. Nízkoenergetický dom je šetrný nielen k životnému prostrediu, ale aj k vašej peňaženke. Náklady na energie v budúcnosti budú totiž minimálne.

Výber pozemku a projektu

Vhodné miesto pre nízkoenergetický montovaný dome je rovinatý či mierne svahovitý pozemok s dostatočným prístupom slnečného svetla, ktoré je základom pre správnu optimalizáciu tepelných ziskov a strát počas roka. Dom postavený v tieni veľkej susednej stavby nedokáže naplno ukázať svoj potenciál, hoci by bol postavený z tých najlepších materiálov na trhu. Dôležitým kritériom je aj prítomnosť inžinierskych sietí (plyn, elektrina, kanalizácia, voda, prístup k pozemku), dobrá občianska vybavenosť obce a kvalitné cesty. 

Tvar, lokalita a veľkosť pozemku môžu prirodzene ovplyvniť výber projektu rodinného domu. V našom katalógu nájdete rozmanité projekty (bungalovy aj dvojpodlažné rodinné domy), s rozlohou od 56 do 208 m2 ale vieme vám pripraviť aj projekt na mieru. Pri prvotnom stretnutí vám zodpovieme všetky otázky, ktoré súvisia s výstavbou nového rodinného domu, aby ste získali jasnú predstavu o jednotlivých krokoch – od projekcie, až po odovzdanie domu a servis. Pri návšteve vzorového domu v Ivachnovej môžete vidieť skladbu stien, stropu, vzorkovníky pre podlahy, prevedenie okien a na vlastnej koži  si vyskúšať, aký pocit vo vás zanechá čas strávený v zariadenom montovanom dome.

Príprava projektu

Oslovil vás niektorý projekt z našej ponuky? Potrebovali by ste vykonať na projekte zmeny alebo máte svoju vlastnú predstavu o vysnívanom dome? V spolupráci s našim projektantom dokážete do detailov vyladiť veľkosť domu, jeho dispozíciu, použité materiály aj príslušenstvo. Nič nenechávame na náhodu, preto je pre nás aj spokojnosť našich zákazníkov dôležité, aby sme spoločne zapracovali všetky individuálne požiadavky, vrátane typu okien, podlahy, typu kúrenia, hrúbky zateplenia,…

Presne viete, koľko zaplatíte

Výsledkom tohto komplexného procesu je presná kalkulácia ceny. Pri výstavbe nízkoenergetického montovaného domu nemusíte očakávať prekvapenia, ktoré by cenu domu predražovali.

Pracujeme s overenými materiálmi a technologickými postupmi, vďaka čomu sú ceny za montované domy finálne. Po schválení ceny a odobrení projektu zákazníkom vyhotovíme projektovú dokumentáciu, zmluvy o dielo a čakáme na vydanie stavebného povolenia. Po jeho vydaní vpíšeme do zmluvy dátum začatia výstavby, aj jej ukončenia.

Spracovanie projektovej dokumentácie trvá približne 4 – 8 týždňov, v závislosti od aktuálnej vyťaženosti projektanta.

Smer → stavebný úrad

Projektová dokumentácia vyhotovená našim projektantom (4 paré kompletácie) obsahuje všetky náležitosti potrebné pre vydanie stavebného povolenia. Jej súčasťou je architektonicko-stavebné riešenie (sprievodná správa, technická správa), pôdorys základov, pôdorys prízemia (pri dvojpodlažných domoch aj pôdorys ďalšieho poschodia), rez a pohľady. Dôležitou súčasťou je energetické hodnotenie (posudok) a požiarna ochrana.

Pre úplnosť nechýba ani projekt osadenia stavby na pozemok, zakreslenie inžinierskych sietí, textová a výkresová časť so statickým posúdením, kompletný elektroprojekt (elektroinštalácia a vonkajšia prípojka) a tiež aj projektová dokumentácia budúcej zdravotechniky (rozvod vody a kanalizácie, projekt vodomernej šachty s vodomerom, projekt žumpy resp.napojenia kanalizácie).

S kompletným projektom pre stavebné povolenie nestrácate čas ani energiu navyše a stavebné povolenie tak získate čo najskôr. Na vydanie a správoplatnenie stavebného povolenia sa čaká priemerne 2 – 3 mesiace.

Realizácia základovej dosky

Po obdržaní stavebného povolenia je prvým krokom výstavba tzv. spodnej stavby – základovej dosky. Každý dom potrebuje základy a sú teda nevyhnutnosťou aj pre montované stavby. Realizáciu základovej dosky si môžete zabezpečiť individuálne (u externej firmy alebo svojpomocne, nie je zahrnutá v cene projektu domu) alebo využiť doplnkové služby nášho projektanta. Základovú dosku realizuje v cene priemerne 60 eur/m2 (záleží od lokality a pozemku).

Montáž našimi zamestnancami = žiadne starosti navyše

Od roku 2020 sme prostredníctvom projektanta rozšírili možnosť realizácie základovej dosky aj o vonkajšie prípojky elektroinštalácie a vodoinštalácie. Podmienkou je, aby tieto siete boli dotiahnuté k hranici pozemku. Potom už nič nestojí v ceste k tomu, aby sme sa pustili do samotnej výstavby vášho domu. Montáž domu vykonávajú naši skúsení pracovníci, ktorí pracujú vždy tak, aby odovzdanie stavby nastalo do stanoveného termínu a v presne dohodnutom prevedení.

Hrubá stavba

Prvou fázou je hrubá stavba. Najskôr vykonáme celoplošnú hydroizoláciu stavby od základovej dosky a pustíme sa do konštrukcie obvodových stien domu a ich opláštenia (drevené KVH hranoly + OSB dosky). Nasleduje realizácia vnútorných priečok, nosných stien a stropu. Skompletizujeme strechu (hlavná konštrukcia, latovanie, fóliovanie, položenie strešnej krytiny). V tejto fáze tiež postavíme komín, osadíme vchodové dvere a okná.

Holodom

Nasleduje druhá fáza – holodom. Po prvých týždňoch intenzívnej práce na hrubej stavbe začne dom nadobúdať reálne kontúry. V interiéri pokračujú práce s vodoinštaláciou, izoláciami stien a stropu, elektroinštaláciou, zateplením podlahy a kúrením. Práce priebežne pokračujú dokončením izolácií, brúsením sadrokartónov a poterom. Zrealizujeme vonkajšie zateplenie obvodových stien minerálnou vlnou s fasádnou silikátovou omietkou. Zabezpečíme uzavretie presahu strechy a osadíme odkvapový systém. Ak ste si objednali dom v prevedení holodom, odovzdávame dielo spolu s energetickým certifikátom a 15-ročnou zárukou. Toto riešenie vyhovuje predovšetkým zákazníkom, ktorí chcú vnútorné dokončenie domu zrealizovať vo vlastnej réžii.

Dom na kľúč

Treťou a záverečnou fázou je dom na kľúč. Na rozdiel od holodomu je pripravený nielen exteriér domu, ale aj interiér, do ktorého sa môžete okamžite nasťahovať a dom plnohodnotne užívať od prvých dní bez práce navyše. Vykonáme maľovku vnútorných stien, pokládku kvalitnej laminátovej podlahy, do kúpeľne osadíme sanitu, keramické obklady (aj do kuchyne), a v dome komplet všetky interiérové dvere.

Vaša spokojnosť, náš záručný a pozáručný servis

Počas celej doby výstavby domu sme v úzkom a pravidelnom kontakte s našimi zákazníkmi. Konzultujeme všetky, aj na prvý pohľad malé detaily, ktoré však v konečnom výsledku môžu ovplyvniť váš celkový pocit z domu a nového bývania. Pri realizácii domov používame kvalitné materiály s dlhou životnosťou a odolnosťou, doplnené o precízne technologické postupy. Výsledkom sú kvalitné nízkoenergetické montované domy s dobrou tepelnou aj zvukovou izoláciou a spoľahlivými protipožiarnymi vlastnosťami. 

Po finalizácii všetkých dohodnutých úkonov zahrnutých v zmluve o dielo vám stavbu odovzdávame v dohodnutom termíne (aj v predstihu) spolu s dokumentáciou, ktorá je potrebná ku kolaudácii domu. Zároveň získate aj cenné informácie o tom, ako dom a jednotlivé komponenty správne užívať a akú starostlivosť budú počas nasledujúcich rokov vyžadovať.

Našim zákazníkom poskytujeme záruku 15 rokov na celý holodom. Pri vyskytnutí prípadných nedostatkov, môžete využiť náš záručný a pozáručný servis, v rámci ktorých v čo najkratšom čase vzniknutú situáciu vyriešime.

Informujte sa

Výstavby rodinných domov budú v najbližšom období smerovať k čo najnižšej spotrebe energie. V BF-stavby sme na tieto zmeny pripravení, a aj preto už dnes v našim realizovaných domoch nájdete systém rekuperácie a tepelné čerpadlo. Komfort bývania v nízkoenergetickom dome je neporovnateľný so staršími 30-ročnými domami. Ak máte záujem o bližšie informácie, termíny a postupy, kontaktujte nás a dohodnite si bezplatné stretnutie, kde vám radi priblížime všetky aspekty našej práce.

Staviame po celom Slovensku

Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.

Referencie po celom Slovensku pin-svk