Ako vybrať stavebnú firmu na montovaný dom?

Hľadáte firmu, ktorá vám zrealizuje stavbu vášho domu? Akých chýb sa vyvarovať? Pozrite sa, ako sa rýchlo zorientovať.

Na to, aby ste sa dopracovali k úspešnej realizácii svojho nového bývania, je nevyhnutné starostlivo zvážiť všetky kroky, ktoré vás dovedú k cieľu. Hneď na začiatku je dobré si zodpovedať viacero dôležitých otázok, ktoré zahŕňajú výber projektu, vhodný pozemok, financovanie a v neposlednom rade aj firmu, ktorá váš stavebný zámer zrealizuje. Ako správne vybrať stavebnú firmu, ktorá vám postaví montovaný dom v dohodnutých termínoch aj zodpovedajúcej kvalite prevedenia? Ako nenaletieť na lákavé ponuky, ktoré však nemusia byť vo výsledku výhodné?

Hneď na úvod začneme jednou zásadnou informáciou. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že na našom trhu sa roztrhlo vrece so stavebnými firmami, pravdou je, že dopyt prevažuje ponuku. Ak sa dnes rozhodnete stavať, môže sa stať, že vami vyhliadnuté stavebné spoločnosti budú mať rezervované termíny na dlhšie obdobie dopredu. Nezostáva teda nič iné, ako si počkať v poradovníku. Riešením je rozhliadnuť sa po stavebných firmách zo širšieho okolia, no v niektorých prípadoch treba počítať s o niečo vyššou konečnou cenou, keďže doprava pracovníkov, či stavebnej technológie na miesto výstavby sa môže o niečo predražiť. U nás v BF-stavby však staviame po celom Slovensku za rovnaké ceny. Pozrite si naše dokončené stavby, ktoré sme realizovali po celom Slovensku.

Z našich dlhoročných skúseností vám vieme sprostredkovať užitočné rady a tipy, ako zvládnuť výber stavebnej firmy s prehľadom.

1. Majte jasnú predstavu o stavbe a celkovej investícii

Bungalov alebo poschodový dom? Aké rozmery má váš stavebný pozemok? Chcete murovaný dom alebo montovaný dom?

Prvou úlohou je starostlivo zvážiť, aké požiadavky by mal váš nový dom spĺňať. Snažte sa vytvoriť si konkrétnu predstavu o rozlohe, počte izieb, všetkých dôležitých (ale aj doplnkových) súčastiach domu. Určite už máte vyhliadnuté isté projekty, alebo si dlhšiu dobu prezeráte katalógy domov a vytipovali ste si favoritov. Ak viete, čo chcete stavať, kde budete stavať a aký materiál je pre vás najprijateľnejší, veľmi jednoducho sa dostanete k stavebnej firme, ktorá má s podobnými stavbami bohaté skúsenosti.

Dôležitým faktorom je tiež rozpočet. Sami najlepšie viete, v akých finančných možnostiach sa budete pohybovať. Pri porovnaní podobných projektov s rozlohou 100 m2 môže byť medzi cenami dvoch stavebných firiem rozdiel aj viac ako 25 %. Tým však nenabádame k tomu, aby ste hľadali najlacnejšiu ponuku. Pomer cena / kvalita by mal vždy zodpovedať vašim očakávaniam a odrážať investíciu do dlhodobého bývania bez problémov.

2. Oslovte vyhliadnutú stavebnú firmu

Svoju pozornosť zamerajte na stavebnú firmu, ktorá má vo svojom portfóliu projekty čo najbližšie k predstave o vašom novom dome. Nemá význam sa zameriavať na firmy, ktoré sa venujú diametrálne odlišným projektom (napr. ich zameranie je na ultramoderné stavby, no vy túžite po útulnom rodinnom dome vo vidieckom štýle).

Výbornou pomôckou je internet a skúsenosti známych, ktorí majú proces stavby domu za sebou. Zaujímajte sa o referencie na vybrané stavebné firmy. Ideálne je, ak tento prvotný zoznam zúžite na zopár najhorúcejších kandidátov. Následne môžete pristúpiť k prvotnému kontaktovaniu. Ak by ste naraz oslovili viacero firiem, môže sa stať, že v spleti množstva odpovedí stratíte prehľad, zabudnete sa spýtať dôležité detaily a prídete aj o svoj drahocenný čas.

3. Zhromažďujte informácie

Ako vyjadriť svoje požiadavky? Buďte čo najkonkrétnejší, pripravte si zoznam otázok a zároveň s rozvahou reagujte aj na otázky od stavebnej firmy. Obe strany potrebujú mať čo predstavu upresnenú do detailov, aby realizácia vášho rodinného domu prebehla úspešne.

Spoľahlivá stavebná firma vás zasvätí do technológií a procesov výstavby, predstaví vám rôzne alternatívy, cenové riešenia a v neposlednom rade vás oboznámi so všetkými povinnými náležitosťami, ktoré s výstavbou domu súvisia. Vytvorte si predbežný časový plán. Treba totiž rátať s tým, že istý čas zaberie doladenie samotného projektu, udelenie stavebného povolenia, ale aj vybavenie úveru.

Základom je vybrať si ponuku, ktorá vám najviac vyhovuje. Korektná firma vám nezamlčí žiadne náležitosti.

Náš tip – Ak má stavebná firma k dispozícii vzorový dom, resp. môžete aktuálne zrealizované domy vidieť, túto príležitosť nepremeškajte. Možno aj vo vašom okrese stojí dom, ktorý sa ponáša na váš vysnívaný. Takto budete mať istotu, že dodávateľ si bez zaváhania dokáže poradiť aj s vašimi požiadavkami.

Navštívte náš vzorový dom v Ivachnovej pri Ružomberku.

4. Zistite orientačnú cenovú ponuku

Chcete v dome tepelné čerpadlo? Zaujímate sa o systém rekuperácie? Túžite po dome, v ktorom sa budete cítiť príjemne v zime aj v lete a zároveň sa bude hrdiť prívlastkom „nízkoenergetický“?

Pre čo najlepšie priblíženie sa k cene za nový dom, zahrňte všetky prvky, ktoré má spĺňať / obsahovať. Pomerne rýchlo sa môžete v cenách zorientovať podľa cien jednotlivých etáp výstavby, napr. základy – cena za holodom – cena za dom na kľúč. V súčasnosti je to omnoho jednoduchšie ako kedysi. Dobrou nápovedou sú totiž aj online katalógy projektov rodinných domov, kde si môžete nájsť projekt podobný tomu svojmu a „vyskladať“ si jeho prevedenie.

V prípade, že so stavaním domu chcete mať čo najmenej starostí, voľte výstavbu domu na kľúč. V tejto fáze sa bežne u stavebných firiem môžete rozhodovať medzi štandardným a nadštandardným prevedením. Rozdiely sa môžu potom odrážajú na použitých materiáloch, či na tepelno- a zvukovo-izolačných parametroch.

Ilustrujme si to na názornom príklade jedného z našich najobľúbenejších montovaných rodinných domov:

Projekt Fučko 1 / Bungalov / 4 izby / 115 m2

Základy: Od roku 2020 vykonávame realizáciu základovej dosky v priemernej cene 60 eur/m2 zastavanej plochy. Cena 60 eur/m2 zastavanej plochy predstavuje 1 rad tvárnic pri rovinatom pozemku. V praxi však táto cena môže byť aj nižšia, ale aj vyššia – závisí od lokality, kde sa stavia, aj od ceny materiálu v danej lokalite.

Hrubá stavba: cca 35.000,- Eur s DPH. Cena je orientačná a závisí od štandardu a dohodnutých materiálov.

Holodom: 73.875,- Eur s DPH
Holodom Extraštandard: 87.225,- Eur s DPH
Holodom Exkluzív: 90.630,- Eur s DPH

Na kľúč: 84.310,- Eur s DPH
Na kľúč Extraštandard: 97.660,- Eur s DPH
Na kľúč Exkluzív: 104.837,- Eur s DPH

Všetko, čo jednotlivé etapy obsahujú, nájdete v cenníku.

Projekt Fučko 1

5. Cena nie je jediným kritériom

Dom staviate s vidinou spokojného a predovšetkým pokojného bývania na dlhé roky dopredu, kde nebudete musieť už po krátkom čase riešiť závažné nedostatky. Do podozrivo nízkej ceny sa môže premietnuť šetrenie stavebnej firmy na nesprávnych miestach, resp. sa počas výstavby budú objavovať novšie a novšie výdavky, s ktorými ste na začiatku vôbec nepočítali.

Ak sú vám niektoré položky v kalkuláciách nejasné, nechajte si ich vysvetliť odborníkmi. Väčšina našich zákazníkov stavia dom prvýkrát v živote, preto sme tu aj od toho, aby sme vám ochotne a radi vysvetlili všetky technológie aj kvality používaných materiálov.

Ako to funguje u nás v BF-stavby? Rozpočet, ktorý si dohodneme, je záväzný a žiadne nečakané ,,skryté“ výdavky u nás nie sú. Robíme všetko transparentne, preto máte istotu, že dohodnuté ceny platia. Isté sumy naviac môže platiť zákazník iba za to, ak on sám chce vo svojom dome niečo navyše, resp. vo vyššom štandarde (napr. zmena materiálu, prevedenie okien, atď). Zmluvy máme zostavené prehľadne, inak povedané – nenájdete tu žiadne skryté formulky a odvolávky na paragrafy, kedy zákazník nevie, čo podpisuje.

Dávame si záležať na tom, aby bola zmluva jasná, zrozumiteľná, prehľadná, s právami a povinnosťami vyvážene na oboch stranách.

6. Uzatvorte zmluvu, v ktorej vám je všetko jasné

Zmluva o dielo predstavuje oficiálnu dohodu medzi stavebnou firmou a zákazníkom a celému tomuto procesu dáva punc serióznosti a dôveryhodnosti. Jej súčasťou sú všetky povinné náležitosti, ktoré zahŕňajú predmet plnenia, celý stavebný plán, dĺžku trvania realizácie, garantovanú cenu, záruky dodávateľa aj dátum odovzdania realizácie.

Samotný proces výberu správnej stavebnej firmy je v mnohých ohľadoch subjektívnou záležitosťou – rovnako, ako vaša predstava o budúcom bývaní. Ak potrebujete bližšie informácie o tom, ako prebieha proces výstavby rodinných domov od BF-stavby, ozvite sa nám.

Staviame po celom Slovensku

Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.

Referencie po celom Slovensku pin-svk