Aké kúrenie je výhodnejšie? Porovnanie kúrenia tepelným čerpadlo verzus podlahovým infrakúrením

Ak uvažujete nad montovaným domom, už asi poznáte jeho výhody. Jednou z nich je, že sa vyznačuje skvelými tepelnoizolačnými vlastnosťami.

Vykurovanie montovaného domu je oproti vykurovaniu murovaného domu podstatne menej náročné, pretože kvalitná izolácia drží teplo vo vnútri domu a opačne v lete zas neprepúšťa vonkajší horúci vzduch cez konštrukciu do vnútra.

To však platí len vtedy, keď je montovaný dom postavený zodpovedne a kvalitne. Čo znamená, že nemá v stenách „duté“ miesta, tzv. tepelné mosty, kade by jednak v zime unikalo teplo smerom von a v lete by spôsobovali prehrievanie domu…

V zime sa tieto tepelné mosty, tažko odhaľujú, keďže treba stále kúriť a majiteľ domu nevie, že by mesačne mohol ušetriť možno aj 30€ a nemusel by platiť 100€ ale dom by vykúril aj za 70€.

Odhaľujú sa skôr v lete, keď sa dom prehrieva a tak sa zistí, že niečo nie je v poriadku a príčinou sú tieto hluché miesta.

BF-stavby ponúkajú svojim zákazníkom dva typy kúrenia – tepelné čerpadlo a podlahové infrakúrenie. Obidva majú svoje výhody a nevýhody. No v princípe majú obidve možnosti dobré prevádzkové náklady.

Pri výbere samotného typu vykurovania do vášho domu hrá samozrejme veľkú rolu prvotná investícia zabudovania technológie.

Čo sa týka ceny, podlahové infrakúrenie Caleo je cenovo výhodnejšie a to asi o dve tretiny ceny oproti tepelnému čerpadlu. Na druhú stranu, tepelné čerpadlo dosahuje nižšie prevádzkové náklady a to asi o jednu tretinu.

Je teda na vás či zainvestujete ihneď do síce drahšieho tepelného čerpadla ale potom si bude užívať pravidelne nižšie prevádzkové náklady alebo sa rozhodnete pre cenovo výhodnejšie podlahové infrakúrenie, avšak prevádzkový náklad bude vyšší.

Podlahové infrakúrenie Caleo:

V dobre zaizolovanom dome je každý typ vykurovania šetrný a nenáročný na energie.

U nás máte dome typu ŠTANDARD podlahové infrakúrenie značky Caleo. Inštalačne vychádza veľmi výhodne (dom s úžitkovou plochou cca 100m2 okolo 3200€ s DPH).

Keďže je naša firma tzv. zlatý partner spoločnosti Caleo, máme u nich dojednané veľmi výhodné ceny pre našich zákazníkov.

Ročné prevádzkové náklady pre rodinný dom s úžitkovou plochou 100m2 je cca 400-500€.

Ďalšou výhodou tohto kúrenia je i to, že každá miestnosť má svoj osobitný vykurovací okruh ukončený termostatom na stene a každú miestnosť si nastavíte intenzitu teploty nezávisle od druhej miestnosti.

Často sa nás zákazníci pýtajú na životnosť kúrenia podlahového infrakúrenia Caleo. Keď im priblížime z čoho je celý systém poskladaný, tak pochopia, že vznik poškodenia zubom času je minimálny:

  • jednotlivé infrafilmy sú poprepletané uhlíkové vlákna, ktoré pod mikroskopom vyzerajú ako psia srsť
  • celý film je zaliaty do tvrdenej fólie (niečo ako občiansky preukaz)
  • jednotlivé filmy sa ukladajú tesne vedľa seba na podlahe a spájajú medenými káblikmi, ktoré sa nitujú za pomoci špeciálnych nitovacích klieští
  • tieto spoje sa následne preliepajú vodotesnými bitumenovými páskami, ktoré bránia vzniku korózie v spoji

Jediná súčiastka, ktorá môže časom zlyhať je digitálny termostat a čidlo, ktoré sa ale dajú ľahko vymeniť.

Teplovodné vykurovanie + tepelné čerpadlo STIEBEL ELTRON:

V modeloch EXTRAŠTANDARD a EXKLUZÍV dodávame tepelné čerpadlo s teplovodným podlahovým vykurovaním, vďaka čomu splníte podmienku energetického certifikátu A-A0 (platnú od roku 2021) už teraz.

Od roku 2021 bude platná legislatíva podľa ktorej bude musieť každá stavba spĺňať energetický certifikát A-A0.

Náklady na prevádzku sú skvelé, pri rodinnom dome 100 m2 úžitkovej plochy vyjde ročné vykurovanie len na cca 250eur! Komfort bývania, kde nemusíte veľa investovať do prevádzky je luxusný.

Ako sme spomínali vyššie, všetko má svoje výhody a nevýhody. V prípade teplovodného podlahového vykurovania v kombinácii s tepelným čerpadlom je prvotná investícia pomerne vysoká, cca 11 000€ na celý systém. Z tejto ceny ale vieme zabezpečiť štátnu dotáciu vo výške cca 3 200€.

Je tiež nutné mať v dome vyhradený priestor, kde vyvedieme ventily a potrebnú technológiu k ovládaniu tohto čerpadla. Optimálne je mať v dome technickú miestnosť. Hlavná jednotka je umiestnená vonku a jej hlučnosť je takmer absolútne nulová, jednotka je dokonale odhlučnená.

V zime vám podlahové kúrenie bude dom krásne vykurovať, v podlahových trubiciach bude ohrievaná voda na cca 40 stupňov, teda podlaha bude príjemne zohriata na dotyk.

V letných mesiacoch dokáže tento typ vykurovania dom chladiť od podlahy ale nie je to nutné, pretože naše domy sa nezvyknú prehrievať.

Skvelým doplnkom do domu je okrem dobrého vykurovania domu aj rekuperácia ale o tej si prečítate viac v našom ďalšom článku.

Staviame po celom Slovensku

Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.

Referencie po celom Slovensku pin-svk