Chcete si dať postaviť montovaný pasívny dom? Týchto 7 odpovedí je dobré poznať

Priblížme si skvelú alternatívu moderného a úsporného bývania!

Pasívny dom je k záujemcom o nové bývanie bližšie, ako sa donedávna zdalo. Už to nie je iba neznámy dom, ktorého fotografie ste mohli zahliadnuť v zahraničných magazínoch. Zrejme taký už stojí aj vo vašom blízkom okolí! Ak chcete dosiahnuť, aby bol váš nový dom energeticky úsporný, vybavený technológiou riadeného vetrania a nadštandardne účinnou izoláciou, potom si dajte postaviť dom, ktorý bude plne fungovať vo váš prospech. Prejdime si spoločne základné otázky, s ktorými sa na nás zákazníci pri výstavbe montovaných rodinných domov od BF-stavby obracajú.

1. Čím sa líši pasívny dom od bežnej stavby?

Pasívny dom vyzerá v mnohých ohľadoch na nerozoznanie od domov postavených v nižšom energetickom štandarde. V krajinách západnej Európy je energeticky pasívny dom charakterizovaný ako dom, ktorý na vykurovanie ročne spotrebuje menej ako 15 kWh na meter štvorcový. Za takouto výraznou úsporou, ktorá je v porovnaní s klasickými budovami aj viac ako desaťnásobne nižšia, je súhra nasledujúcich faktorov:

  • Na tepelnú obálku domu, ktorý má spĺňať pasívny štandard, sa používa izolácia s lepšími kvalitatívnymi vlastnosťami.
  • Pasívny dom je navrhnutý tak, aby sa zabránilo vzniku tepelných mostov. Ak sú v konštrukcii a obvodovom plášti domu prítomné, dochádza k veľkému prestupu tepla.
  • Nutnosťou projektu sú perfektne tesniace okná. Trojité zasklenie a izolované rámy okien prispievajú k zachovaniu teplotného komfortu. Teplota vnútorného skla by ani počas zimy nemala klesnúť pod 18 °C.
  • Vetranie v dome sa vykonáva prostredníctvom centrálnej rekuperácie, ktorá sa stará o neustály prívod čerstvého vzduchu. Teplo, ktoré by pri bežnom vetraní definitívne opustilo prostredie domu, zachytí systém na výstupe a odovzdáva čerstvému vzduchu, ktorý do interiéru vstupuje. Straty na teple sú tak minimalizované.

Pasívne domy poskytujú svojím obyvateľom stabilnejšie a pohodlnejšie bývanie. Nielen s prihliadnutím na dobrý teplotný komfort počas leta aj zimy, zároveň sú pri extra nízkej spotrebe energií šetrné k peňaženke aj životnému prostrediu. A to je aj jedným zo základným princípov konceptu pasívneho domu – aby moderné bývanie ľudí neprispievalo k narastajúcim ekologickým problémom planéty.

Pozitívom tiež je, že spojenie dnešných technológií a staviteľských skúseností už umožňuje postaviť pasívne domy za prijateľné ceny.

2. Sú požiadavky na tvar a veľkosť pozemku prísnejšie?

V súvislosti s výstavbou pasívneho domu sa často uvádzajú zvýšené nároky na veľkosť a orientáciu stavebného pozemku. Nejde však o nič komplikované. Stačí, ak vyberiete pozemok podľa kritérií, ktorými sa riadili aj generácie pred nami. Aj v minulosti sa domy stavali na miestach s dostatkom svetla, s aspoň čiastočnou ochranou pred nevyspytateľným počasím a prírodnými živlami. Potom stačí, ak svoj pasívny dom na pozemok správne “osadíte” a natočíte tak, aby dokázal denné svetlo plne využívať vo svoj prospech. Žiadne komplikácie či obmedzenia. Ani prítomnosť veľkého listnatého stromu nemusí byť prekážkou – cez leto domu poskytne chládok a v zime, po opadaní listov, sa cez jeho korunu slnečné lúče oprú o okná a zabezpečia prirodzene tepelné zisky pre jednu časť domu.

Dokonca ani úzky pozemok nemusí byť strašiakom. Medzi našimi projektami nájdete aj montované domy na úzky pozemok. V spolupráci s naším projektantom sa tiež môžete dopracovať k vlastnému jedinečnému návrhu, ktorý zohľadní vaše požiadavky – či už máte záujem o montovaný bungalov, alebo poschodový dom.

3. Môže pasívny dom vyzerať dobre?

Jednoznačne áno. Pasívny dom nie je označenie pre dizajnový koncept, ale pre energetický štandard. Je síce pravda, že niektoré typizované pasívne domy so strohými prvkami vyvolali v klasickej zástavbe pozornosť, v BF-stavby staviame montované pasívne domy, ktoré plne vyhovujú vkusu našich zákazníkov. Estetické prevedenie a celkový ráz domu je tak vo vašich rukách a na šikovnosti projektanta.

4. Z akých materiálov sa stavajú montované pasívne domy?

Vo všeobecnosti platí, že pasívny dom môže byť z akéhokoľvek bežne používaného a overeného stavebného materiálu. O tom, či bude spĺňať všetky náležitosti na izoláciu, tesnenie, minimálne tepelné straty a vyšší komfort bývania, už rozhoduje samotná realizácia domu, použité technológie, ako aj know how staviteľa.

Čo je pre vás dôležité? Zaujímajte sa o prevedenie obvodových stien, stropného systému, druh zateplenia, prevedenie okien, vykurovací a vetrací systém. Viac o tom, ako to funguje v našich domoch, nájdete v sekcii Technológie a materiály.

5. Ako sa v pasívnom dome býva?

Ľudia odpradávna stavajú príbytky, pretože potrebujú pocit bezpečia, teplo a pohodlie. Od pasívneho domu už môžeme chcieť o čosi naviac.

Je na mieste očakávať, že pasívny dom splní požiadavku energetickej nenáročnosti a odbremení svojich obyvateľov od vysokých mesačných nákladov za energie. Tu to však iba začína. Vďaka nadštandardnému tesneniu vás nebudú rušiť teplotné výkyvy, ani hluk z okolitého prostredia. O privádzanie čerstvého vzduchu sa stará rekuperácia, preto nemusíte vetrať. Okná sa však otvoriť dajú! Aj napriek tomu, že v pasívnom dome je viac technologických systémov, ich hlučnosť by nemala byť vyššia ako je hlučnosť chladničky.

Ako to môže vyzerať? Ráno sa zobudíte a v spálni bude optimálna vlhkosť a príjemný vzduch, zbavený prašnosti aj alergénov. Žiadny ruch rannej premávky, ani akčný sused, ktorý sa pustil do pílenia, už nenaruší vašu pohodu… Jednoducho zdravé a pohodlné bývanie!

6. Stojí pasívny dom viac?

V priemere je cena pasívneho domu o 5 – 15 % vyššia, v závislosti od veľkosti domu a štandardu prevedenia. Návratnosť na citeľnej úspore energií je približne po 10 rokoch.

Takto približne znejú univerzálne poučky. Potom však skočíte do reality a zistíte, že známy staval pasívny dom a bol drahší o tretinu v porovnaní s podobným domom v nižšom štandarde. Aby toho nebolo málo, ozve sa kolega, ktorý má úplne odlišnú skúsenosť. Dal si postaviť pasívny dom už pár rokov dozadu a stál menej, ako vtedajší nízkoenergetický dom. Ako je to možné? Cena pasívneho domu nemusí byť dramaticky vyššia. Jedným z dôležitých faktorov je členitosť výstavby.

Čím viac metrov štvorcových po obvode, tým vyššia ochladzovaná plocha a zároveň viac rizík na vznik tepelných mostov. Vysoká úspora energií ide ruka v ruke s jednoduchým a praktickým pôdorysom. Starostlivo zvážte, koľko metrov štvorcových na bývanie potrebujete, aby ste sa v novom dome cítili okamžite komfortne. Aj pri pasívnych domoch sa dá krásne ušetriť premyslenou účelnosťou.

Dôležitá informácia: Od januára 2021 musia byť nové domy postavené ako domy s takmer nulovou spotrebou energie na vykurovanie, teda max. do 20,4 kWh/ m2 za rok, čím sa približujú nemeckej klasifikácii pasívnych domov s 15 kWh/m2 za rok.

7. Chcem si dať postaviť montovaný pasívny dom: S čím začať?

Predovšetkým – začnite od precízneho plánovania a čo najdetailnejšej vízie. Nemusíte poznať všetky technologické postupy a strácať dlhé mesiace svojpomocnou výstavbou. Dôležité je mať na svojej strane skúseného staviteľa, ktorý vám postaví dom snov (hoci aj na kľúč) a na základe vašich predstáv. Inšpirujte sa naším katalógom projektov montovaných pasívnych domov, prehliadnite si projekty, ktoré sme zrealizovali po celom Slovensku. Ak vás koncept pasívneho domu zaujal a chcete vedieť viac, kontaktujte nás. Radi vám odprezentujeme našu prácu a výsledky.

Staviame po celom Slovensku

Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.

Referencie po celom Slovensku pin-svk