Základné podmienky, ktoré by mal spĺňať pasívny dom

Realizácia pasívnych domov vyžaduje splnenie niekoľkých podmienok. Zistite, čomu venovať pozornosť.

Pasívny dom sa na prvý pohľad neodlišuje od “bežného” domu. Ak by ste sa však začali viac zaujímať, v čom spočíva jeho výnimočnosť, všimnete si zásadné rozdiely nielen na projekčnom riešení, ale aj v dôraze na kvalitné materiály a celkové vyhotovenie. Pasívny dom chce fungovať tak, aby prevažnú časť jeho tepelnej spotreby pokryli pasívne energetické zdroje. V reči čísel – merná tepelná spotreba tepla je nižšia ako 15 kWh / m2 za rok, čo je v porovnaní s bežným domom až desaťkrát menej! Na to, aby sa náklady pasívneho domu skresali na minimum, musí každý projekt rodinného domu spĺňať niekoľko zásadných podmienok.

Čo si všímať, ak máte záujem o pasívny dom? Ako sa utvrdiť v tom, že kvalita projektu spĺňa nevyhnutné požiadavky na dosiahnutie štandardu pasívneho domu? Bod za bodom vám priblížime dôležité informácie, ktoré by ste mali s projektantom zvážiť.

Orientácia na pozemku

Hoci nie je aktuálna situácia s pozemkami práve ideálna, ak máte možnosť, vyhliadnite si slnečný pozemok, ktorý netrpí nápormi vetra.

Dobrou voľbou je zástavba (existujúca alebo plánovaná), ktorá sa riadi vopred stanovenými pravidlami. Ak sa po rokoch v susedstve objaví viacpodlažná novostavba, ktorá zatieni celú vašu južnú stranu, aj dovtedy spoľahlivo fungujúci pasívny dom stratí zdroj, z ktorého získaval pasívne tepelné zisky.

Rozmery a tvar pasívneho domu

Prvé pasívne domy na Slovensku vzbudzovali veľkú pozornosť. Bola pre ne typická neštandardná dizajnová a tvarová jednoduchosť, ktorá bola v úzkom kontraste s vtedajšími bohato členenými domami, ktoré zdobili výklenky a vikiere.

Súčasný pohľad na pasívny dom však nepredurčuje kocku (a jej jednoduchý vonkajší plášť) ako jediný vhodný tvar. Síce naďalej platí, že čím je tvar domu jednoduchší, tým si dokáže lepšie udržať nahromadenú energiu, pri použití kvalitnej izolácie sa nemusíte obávať ani členitejších tvarov. K členitosti, rozlohe a veľkosti vonkajšieho plášťu však treba pristupovať tak, aby v konečnom výsledku podporovali splnenie pasívnych štandardov vášho budúceho domu.

V katalógu montovaných pasívnych domov od BF-stavby nájdete zaujímavé projekty s jednoduchým aj účelne členitým pôdorysom.

Zónovanie a pasívne zisky

Na efektívne pasívne získavanie energie zo slnečného žiarenia má zásadný vplyv teplotné zónovanie v dome. Nejde pritom o žiadnu novinku. Zónovanie využívali pri výstavbe domov už generácie pred nami. V princípe ide o rozdelenie pôdorysu na severnú, “nárazníkovú” zónu a južnú, “obytnú” zónu.

Na severnú stranu domu sa potom prevažne orientujú miestnosti s menšími oknami, v ktorých sa obyvatelia nezdržujú dlhodobo (kúpeľňa, WC, technická miestnosť, komora, schodisko, garáž). Na južnej strane domu sa zvyčajne orientuje denná časť domu (spojený priestor obývačky a kuchyne) a dominujú jej väčšie presklené plochy okien, cez ktoré sa najmä počas zimných mesiacov dom pasívne zohrieva.

Zateplenie stien, podlahy a stropu

Kvalitná izolácia stien, stropu a podlahy je jedným z kľúčových bodov pasívneho konceptu. Nezáleží pritom, či je pasívny dom vyrobený z tehiel, betónu alebo ide o montovaný pasívny dom s prevahou drevného materiálu.

Hrúbka izolácie výrazne znižuje úniky tepla cez obvodovú konštrukciu a vďaka nej si dom uchováva výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Podporuje hromadenie pasívneho tepla, ktoré sa v dome naakumuluje tepelnými ziskami z okien, z ľudí či pri bežnej prevádzke spotrebičov. Pri použití dostatočne hrubej izolácie dokáže byť tepelná strata pasívneho domu tak nízka, že v dome nebudete potrebovať veľký systém vykurovania.

Vzduchotesnosť a minimalizácia tepelných mostov

Ďalšou podmienkou, ktorá je typickým znakom pasívnych domov je vzduchotesnosť a minimalizácia tepelných mostov. Či už ide o starší dom alebo novostavbu, platí, že každá nedokonalosť znižuje komfort bývania a navyšuje spotrebu energií.

Tepelné mosty najčastejšie vznikajú v mieste kontaktu jednotlivých stavebných konštrukcií (kúty stien, kontakt steny a stropu, steny a podlahy, preklady nad oknami, dverami, …). Ak je v konštrukčnom spoji prítomný tepelný most, je veľký predpoklad, že toto miesto bude počas zimy zvnútra chladné a zvonka teplé (viditeľné termovíziou). Cez kritické miesto uniká tepelná energia a zároveň je náchylné na zrážanie vlhkosti a tvorbu plesní.

Kvalitné okná

Okná sú nevyhnutnou súčasťou každého domu, no v mnohých prípadoch (najmä na starších domoch) sú považované za slabinu. Nočnou morou každého majiteľa domu sú prefukujúce a zatekajúce okná, ktoré neposkytujú dostatočnú izoláciu pred chladom ani ochranu pred hlukom z exteriéru. Nemožno im však uprieť kľúčovú úlohu – a to spôsob, ako interiér domu presvetľujú. Zároveň počas slnečných dní a pri správnej orientácii zabezpečujú nemalé tepelné pasívne zisky, a to dokonca aj v zimných mesiacoch.

Aké okná potrebuje pasívny dom? Najlepší potenciál majú okná orientované na juh, juhozápad a juhovýchod s trojitým zasklením, kvalitným izolačným rámom a s čo najnižším súčiniteľom prestupu tepla. Okrem toho treba požadovať precíznu montáž okien.

V čom je hlavná výhoda izolačného trojskla? Takéto prevedenie okien sa ešte donedávna považovalo za nadštandard. V projekte pasívneho domu však trojsklá spĺňajú okrem tesnenia tiež podmienku rovnomerného vyváženia teplôt medzi povrchmi v interiéri. Pri stene s takýmto oknom potom jednoducho nebudete pociťovať chlad a ani okno zvnútra nebude na dotyk chladné. Bonusom naviac je tiché prostredie, v ktorom je radosť pokojne bývať.

Ochrana pasívneho domu pred prehrievaním

Pre okná v pasívnom dome je dôležité ich prevedenie, no rovnako tak aj samotná veľkosť. Malé okná sú umiestnené na severnú stranu, väčšie presklené plochy sú orientované na juh, kde dokážu naakumulovať výborné tepelné zisky.

Čo sa cez zimu javí ako zásadná prednosť, môže cez leto znižovať komfort bývania neželaným prehrievaním. Ak uvažujete o projekte montovaného pasívneho domu, informujte sa vopred o vhodných spôsoboch tienenia.

Najčastejšie sa realizuje formou mierneho presahu strechy ponad veľké presklené okná, cez vonkajšie tieniace systémy alebo výsadbou listnatých stromov. Pri poslednom riešení počítajte s tým, že reálna “funkčnosť” tienenia stromami sa prejaví až po desiatkach rokov, kedy stromy nadobudnú dostatočnú veľkosť.

Riadený systém vetrania

Okná v pasívnom dome sa nedajú otvárať! Toto je jeden z najčastejších mýtov, ktoré sprevádzajú pasívne domy. Je pravdou, že v pasívnom dome nemusia byť všetky okná otváravé, v rámci komfortu a bežnej údržby okien môžete mať okná presne také, aké požadujete.

V pasívnom dome totiž prioritne neprebieha vetranie manuálne. Nemusíte nárazovo otvoriť okná dokorán, aby sa vymenil vydýchaný vzduch za čerstvý. O pravidelný prísun čerstvého vzduchu sa stará riadený systém vetrania, známy aj ako rekuperácia.

Pri klasickom vetraní spolu s vydýchaným vzduchom prichádzate o obrovské množstvo tepla. Rekuperácia funguje tak, aby odchádzajúci vzduch odovzdal teplo vstupujúcemu vzduchu a straty energie, či potreba dokurovať po vetraní boli minimálne. V pasívnom dome požadujte rekuperáciu s účinnosťou minimálne 85 % (to znamená, že 85 % tepla odovzdá starý vzduch novému). Okrem toho si kvalitná rekuperácia dokáže poradiť s elimináciou nadmernej vlhkosti, prašnosti a alergénov. Výsledkom je vyšší komfort zdravého bývania.

Zaujímate sa o detaily pasívnych domov a chcete sa rozhodnúť na základe starostlivého zváženia? Kontaktujte nás, dohodnite si s nami stretnutie a radi vám predstavíme prednosti montovaných domov od BF-stavby. Realizujeme ich po celom Slovensku. Prezrite si našu galériu postavených domov!

Staviame po celom Slovensku

Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.

Referencie po celom Slovensku pin-svk