Montované domy na úzke pozemky – Výber našich najlepších

Ak ste majiteľom úzkeho pozemku, na ktorom chcete stavať, stojíte pred veľkou výzvou. Nájsť dom vhodný na úzky pozemok, ktorý ponúkne plnohodnotný priestor pre každého člena rodiny.

Hľadáte projekt domu vhodný na úzky pozemok? Máme pre vás tipy na krásne pasívne montované domy, ktoré menia počiatočnú nevýhodu na kvalitné bývanie podľa vašich predstáv.

Je pravdou, že situácia s pozemkami nie je vždy ideálna a značne okliešťuje predstavy o novom dome. Na osadenie rodinného domu na pozemku má vplyv viacero faktorov. V prípade atypických alebo úzkych pozemkov je najlepšie hneď v úvode kontaktovať odborníkov, ktorí vás nasmerujú na vyhovujúce riešenia bez zbytočnej straty času.

Čo všetko zohľadniť pri osadení domu na úzky pozemok?

Vhodné osadenie domu musí rešpektovať tvar a veľkosť pozemku, orientáciu na svetové strany a prítomnosť všetkých existujúcich prípojok sietí.

Budúce architektonické riešenie zároveň musí zachovať také atribúty, aby neboli ohrozené susedské vzťahy a ani po desaťročiach nevznikali pochybnosti o správnosti výstavby.

Odstupy od stavieb, hraníc pozemkov a pozemných komunikácií upresňuje Vyhláška č. 532/2002 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu.

Vo vyhláške napríklad nájdete uvedené, že vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemku nesmie byť menšia ako 2 metre. A tu nastáva pre mnohých tvrdý kontakt s realitou. V praxi to znamená, že na pozemok so šírkou 11 metrov nesmiete postaviť dom šírkou väčšou ako 7 metrov (hranica pozemku vzdialená 2 metre po oboch stranách).

Na novostavbu v stiesnených podmienkach síce môžete dostať aj špeciálne povolenie od stavebného úradu, dom však nesmie trvalo obmedzovať užívanie susedného pozemku ani kvalitu bývania susedov (napríklad trvalé tienenie novostavbou).

Montované domy na úzke pozemky – zaujímavé tipy

Už zrejme tušíte, že váš pozemok neoplýva šírkou, ktorá by umožnila postaviť rozmerný bungalov s veľkoryso riešeným pôdorysom. Úzke a dlhé pozemky sú pritom bežnejšie, ako by sa na prvý pohľad zdalo – prítomné v nových lokalitách, ale aj na miestach s hustým osídlením.

V katalógu projektov BF-stavby preto nájdete niekoľko rodinných montovaných domov, ktoré ponúkajú zaujímavé bývanie bez veľkých kompromisov. Okrem toho, v spolupráci s naším projektantom sa dokážete dopracovať k individuálnemu projektu presne na miery vášho pozemku a potrieb.

Výzva prijatá, projekty domov na úzke pozemky, ukážte svoje prednosti!

Projekt Ondrášková – Nenápadný elegán | 4 izby – 94 m2

O zaujímavé bývanie a priestor na život sa dokáže postarať projekt Ondrášková. Plnohodnotný 4-izbový bungalov je atraktívny svojím vonkajším vzhľadom aj funkčnou dispozíciou.

V jeho dispozícii sa ukrýva spálňa, 2 izby, priestranná obývačka spojená s kuchyňou a komplet zázemie, vďaka ktorému zvládnete aj uskladnenie mimosezónnych vecí a ranný zhon. O čom je reč? V tomto dome totiž nájdete kúpeľňu, samostatné WC, priestrannú technickú miestnosť a komoru.

Naša vizualizácia pracuje s väčšou základovou doskou, s pomocou ktorej môžete vytvoriť priamy prechod od prestrešeného vstupu až na priestrannú terasu.

Rodinný montovaný dom Projekt Ondrášková

Projekt Švantner – Dom s výnimočnou dispozíciou | 5 izieb – 127 m2

V prípade domov na úzky pozemok sa často skloňuje počet poschodí. Viacúrovňové bývanie alebo druhé poschodie môžu totiž situáciu s neštandardným pozemkom vyriešiť k úplnej spokojnosti majiteľov.

Ak ste naklonení bývaniu v poschodovom dome, potom neprehliadnite náš montovaný pasívny dom – projekt Švantner. Priamo za zádverím sa otvára vstup do dennej časti – kuchyne, jedálne a obývačke s krásnym prechodom na bočnú terasu. Zaujímavosťou domu je umiestnenie tzv. master bedroom (hlavnej spálne) na prízemí. Prináleží k nej kúpeľňa, samostatný šatník, sklad, z ktorého sa dostávate do technickej miestnosti s dverami do záhrady.

Na poschodí nájdete 3 primerane veľké izby, šatník a nadštandardne veľkú kúpeľňu. Dom so šírkou priečelia iba 7,4 metra zaujme na prvý pohľad a svojím usporiadaním a vybavenosťou osloví aj náročných.

Rodinný montovaný dom Projekt Švantner

Projekt Pirohová – Ideálny do existujúcej zástavby | 3 izby – 89 m2

Tento na pohľad nenápadný projekt so šírkou priečelia iba 7 metrov výborne zapasuje do klasickej zástavby. Vnútorná dispozícia projektu Pirohová poskytuje dostatok priestoru pre 2 – 3 člennú rodinu. Kľúčovou prednosťou je plnohodnotná veľkosť každej z izieb, ktorú dispozícia tohto domu ponúka.

Za vstupom do domu sa nachádza chodba, ktorá jasne vymedzuje dennú a nočnú časť. Zaujímavým prvkom je prítomnosť kúpeľne s výmerou viac ako 9 m2, samostatné WC a technická miestnosť.

Dennej časti dominujú veľké presklené terasové dvere a príjemný otvorený priestor na spoločný rodinný život.

Rodinný montovaný dom Projekt Pirohová

Projekt Bumbera – So šírkou iba 7 metrov | 4 izby – 95 m2

V podobnej myšlienke, ako predchádzajúci projekt, sa nesie aj projekt Bumbera. Tento 4-izbový rodinný dom je ako stvorený na úzky a dlhý pozemok. S jednoduchým priečelím o šírke iba 7 metrov nemá problém zapadnúť do tradičnej zástavby rodinných domov.

Oceňujeme jeho komplexnosť a nenáročnosť na výstavbu. Jednoduchý obdĺžnikový tvar a správna orientácia podporujú myšlienku konceptu pasívnych domov.

Tento dom poskytuje plnohodnotný priestor na dlhodobé bývanie pre 4-člennú rodinu. Priamo za vstupom sa dostávate do dennej časti, ktorú tvorí čiastočne oddelená kuchyňa, jedálenská časť a priestranná obývačka, ktorej dominuje dvojica terasových dverí. Nočnú časť tvoria 2 izby, spálňa a kúpeľňa. V dispozícii nechýba ani technická miestnosť spojená s WC a komora v tesnej blízkosti kuchyne.

Rodinný montovaný dom Projekt Bumbera

Projekt Kurajda – Jedinečný viacúrovňový | 4 izby – 89 m2

Horúcou novinkou v našom katalógu je projekt Kurajda. Je vytvorený ako samostatne stojaci 4-izbový rodinný dom do mierne svahovitého terénu s osadením na úzky pozemok. So šírkou priečelia 5,5 metra sa radí k našim unikátom.

Jeho potenciál vidíme v dokonalom splynutí s okolitým prostredím a to bez potreby veľkých terénnych úprav. Budúci obyvatelia tohto domu ocenia spôsob, akým dom komunikuje s okolitou záhradou a necháva vyniknúť jej prirodzenosť.

Do jeho dispozície sa dostali 3 izby, 2 kúpeľne a obývačka spojená s kuchyňou. Dominantným znakom domu je efektné presvetlenie dennej časti z dvoch svetových strán.

Rodinný montovaný dom Projekt Kurajda

Ak ste v našom výbere nenašli plne vyhovujúce rozmery a dispozíciu, kontaktujte nás. Vytvoríme projekt domu na úzky pozemok presne na mieru a podľa vašich požiadaviek. Spoločne vyťažíme z parametrov pozemku maximálny potenciál vo váš prospech.

Staviame po celom Slovensku

Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.

Referencie po celom Slovensku pin-svk