Výhody bývania v montovanom pasívnom dome

Ideálny dom je taký, ktorý zodpovedá potrebám bývajúcich. Čo naviac vám môže ponúknuť pasívny dom?

Bývanie v pasívnom dome je príjemné. Takto jednoducho by sme mohli zhodnotiť naše skúsenosti a pocity súvisiace s moderným konceptom bývania. O tom, že technológie v pasívnych domoch majú svoje opodstatnenie, sme si povedali viac v téme z minulého mesiaca. Okrem reálnej úspory za energie zabezpečujú aj komfort, ktorý starším nehnuteľnostiam chýba. Priblížime si preto výhody bývania v montovanom pasívnom dome, tentokrát predovšetkým z pohľadu spokojnosti majiteľov.

Dom, v ktorom sa dobre býva

Na pasívne domy sa pozerá najmä technickým “očkom”. Hodnotia sa rôzne premenné, realizujú komplikované výpočty, zohľadňuje sa hrúbka a kvalita použitých materiálov. V neposlednom rade sa inštalujú systémy, ktorých hlavnou úlohou je podporiť pasivitu a energetickú sebestačnosť domu (tepelné čerpadlo, solárne panely, fotovoltaika). Okrem toho, že je to dom, ktorý dokáže radikálne skresať spotrebu energií na vykurovanie, nesmie sa zabudnúť ani na ďalšie dôležité aspekty. Chceme dom, do ktorého sa po práci budeme tešiť. Dom, ktorý poskytne bezpečné a zdravé prostredie pre rodinu a v ktorom sa budeme cítiť útulne. V skratke a bez pochybností – ten pravý domov!

V BF-stavby realizujeme montované pasívne domy (aj na kľúč). Prečo montované? Už do niekoľkých mesiacov od získania stavebného povolenia sa môžete nasťahovať do svojho nového domu. Žiadne zdĺhavé čakanie a výstavba trvajúca roky! Využívame moderné technológie, kvalitné materiály a overené postupy. Pozrite, ako prebieha proces výstavby domu a realizácie našich domov už takmer po celom Slovensku.

Tepelná pohoda počas celého roka

Prvou z predností bývania v pasívnom dome je teplotný komfort počas celého roka. Pasívny dom v sebe ukrýva potenciál využívania pasívnych tepelných ziskov – a to najmä zo slnečného žiarenia cez okná, zo spotrebičov a elektroniky, aj z tepla, ktoré vyžarujú ľudia a ich činnosti (dýchanie, varenie, …). Minimalizácia tepelných únikov cez okná a vonkajšiu obálku domu (zabezpečené kvalitným zateplením) znamená, že aj keď sa zobudíte do mrazivého rána, nebudete na chodbe ani v kúpeľni pociťovať chlad od nôh. Riadená cirkulácia vzduchu zabezpečí rovnomernú teplotu vo všetkých častiach domu, resp. tak, ako vám to vyhovuje.

Ako sa žije v pasívnom dome počas leta? Je náchylný na prehrievanie? Rozhodujúcimi faktormi sú orientácia domu, veľkosť okien a rozumné riešenie vonkajšieho tienenia. Vhodné tieniace prvky, vegetácia, kvalitná izolácia a optimálne veľkosti okien dokážu zázraky. Počítajte s tým, že v lete sa slnko po oblohe pohybuje vyššie. Vaše pochybnosti tak hravo vyrieši napríklad aj dostatočný presah strechy.

Vzduch s prekvapivými kvalitami

Niečo sme načrtli už v predchádzajúcom bode, teraz si rekuperácia, ako systém riadeného vetrania naplno ukradne pozornosť. V pasívnych domoch sa totiž nevetrá štandardným spôsobom. Hoci sa niektoré okná v pasívnom dome dajú otvoriť, pri častom otváraní okien vznikajú veľké tepelné straty (najmä počas chladnej časti roku). Aj naše montované pasívne domy sa preto spoliehajú na modernú a vysoko efektívnu rekuperáciu vzduchu. Ako si ju zjednodušene predstaviť?

V dome sú vedené rozvody, ktoré sú napojené na účinnú a tichú rekuperačnú jednotku. Teplo, ktoré v sebe nesie odchádzajúci vzduch, je odovzdané čerstvému vzduchu, ktorý do domu vstupuje. V interiéri tak nepociťujete teplotné výkyvy, a pritom dýchate čerstvý a kvalitný vzduch. Rekuperačná jednotka totiž nielenže zábrani tomu, aby vám teplo “uletelo von oknom”, súčasne sa postará aj filtráciu vzduchu. Vzduch, ktorý dýchate je zbavený prachu, pelu, roztočov a ďalších najčastejších alergénov. K výhodám sa pridáva aj kontrola vlhkosti. Ak vás počas vykurovacej sezóny doteraz v staršom dome či byte trápil suchý vzduch, alebo často zarosené okná a plesnenie stien, fungujúci pasívny dom tieto negatívne javy eliminuje.

Montovaný dom s dobrou akustikou

Pri realizácii pasívnych domov sa pracuje s materiálmi, ktoré sú síce tradičné, no stále spájané s istými predsudkami. Inak to nie je ani v prípade montovaných domov, ktoré ako hlavný materiál využívajú drevo. Jedným z častých mýtov, ktoré súvisia s montovanými domami, je zhoršená akustika. Šírenie zvuku (ale aj hluku) je pritom faktor, ktorému treba venovať patričnú pozornosť – či už prichádza z vonkajšieho prostredia (od cesty, susedov), alebo sa šíri medzi miestnosťami a poschodiami.

Montované domy so skladbou stien, v ktorých sa spája niekoľko materiálov (tzv. sendvičové steny), sú zvyčajne o niečo ľahšie ako klasické murované domy. To však neznamená, že akustika v montovanom dome bude horšia. Na zvukovo-izolačné vlastnosti majú vplyv predovšetkým použité materiály a jednotlivé vrstvy. Ich premyslenou kombináciou a usporiadaním vrstiev sa dá dosiahnuť dokonca lepšia nepriezvučnosť, než je tomu pri ťažkých murovaných stenách.

Veľkú zásluhu na pohodovom bývaní a eliminácii hlučnosti z vonkajšieho prostredia má napríklad minerálna vlna, ktorú používame aj v skladbe stien našich domov. V spojení s kvalitným tesnením spojov a trojitým izolačným zasklením okien dochádza k výraznemu utlmeniu zvukov z exteriéru.

Hľadáte montovaný pasívny dom na úzky pozemok? Takto vyzerajú zrealizované poschodové montované domy od BF-stavby.

Ekologická aj ekonomická šetrnosť

Moderný pasívny dom, si môžete dať postaviť tak, aby vám vyhovoval veľkostne, členením aj vzhľadom. Už dávno to nie sú iba menej atraktívne “stodoly”, ktoré na ulici s klasickými stavbami vzbudzovali rozruch. Okrem toho však musia spĺňať aj prísne legislatívne požiadavky na šetrné hospodárenie s energiami s ohľadom na životné prostredie. Aj keď to môže vyzerať komplikovane, v konečnom výsledku získate dom, ktorý je na vašej strane a ponúka vyšší štandard bývania! Tieto aspekty sa totiž následne pomerne rýchlo premietajú do nižších mesačných výdavkov. Menšia závislosť na rastúcich cenách energií je potom dobrým predpokladom pre spokojné dlhoročné bývanie.

Zároveň prinášajú budúcim majiteľom dobrý pocit, že ich pasívny dom využíva maximum obnoviteľných zdrojov energie a nie je záťažou pre prírodu.

Od januára 2021 už musí byť každý novopostavený dom zrealizovaný ako dom s takmer nulovou spotrebou energie (energetická trieda A0). Ako to dosiahnuť? Kľúčovými faktormi sú tvar domu, umiestnenie na pozemku a prepracovaný návrh projektanta. Bez skúseností sa v takejto situácii nezaobídete. Ak vás výhody bývania v pasívnom dome oslovili, kontaktujte nás! Radi zodpovieme otázky, ktoré vás zaujímajú.

Staviame po celom Slovensku

Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.

Referencie po celom Slovensku pin-svk