(Ultra)nízkoenergetický dom: Ako sa v ňom býva a na čom môžete ušetriť?

Vyššia kvalita bývania, reálna úspora za energie, zdravšia klíma. Čo ďalšie ponúka nízkoenergetický dom?

Bývanie v energeticky úsporných domoch naberá na čoraz väčšej atraktivite. Svoje o tom vedia predovšetkým ich spokojní obyvatelia. Po rokoch už dokážu reálne zmerať usporené financie, ktoré by – obrazne povedané – vyleteli hore komínom. Nízkoenergetické domy sa stali trendom súčasného staviteľstva a ako ukazuje prax – pre čo najväčšiu spokojnosť musí dôjsť k súhre niekoľkých dôležitých faktorov.

Nízkoenergetické domy sú totiž prirodzenou “reakciou” na neustále sa zvyšujúce náklady za energiu. Ak chcete mať spotrebu pod kontrolou, neplatiť vysoké účty a zároveň vám nie je ľahostajné ani životné prostredie, je na mieste mať pri výbere projektu domu vysoké požiadavky na tepelnotechnické parametre stavby.

Rozdelenie domov do energetických kategórií

Na úvod začnime praxou, pretože v laickej reči dochádza často k zámene pojmov a ich významov. Čo je nízkoenergetický dom? Čo je pasívny dom? Počuli ste o ultranízkoenergetických domoch? V našej legislatíve nájdete nasledujúce normy na energetickú hospodárnosť budov:

  • Nízkoenergetické domy – pod hornou hranicou energetickej triedy B, so spotrebou 50 – 100 kWh / m2 za rok.
  • Ultranízkoenergetické domy – energetická trieda A1, so spotrebou 25 – 50 kWh / m2 za rok. Od 1. januára 2016 musia byť všetky novostavby ultranízkoenergetické.
  • Domy s takmer nulovou spotrebou energie – energetická trieda A0, so spotrebou 12,5 – 25 kWh / m2 za rok. V tejto norme musia byť postavené všetky novoskolaudované budovy od 1. januára 2021, pokiaľ bola podaná žiadosť o stavebné povolenie po termíne 31.12.2020.

Pasívne domy (s ročnou spotrebou ≤ 15 kWh / m2 za rok) ako také nie sú v našej legislatíve definované a tento pojem k nám prenikol z nemeckej klasifikácie. O čom sa však čoraz častejšie hovorí sú nulové domy, ktoré využívajú výhradne iba obnoviteľné, alternatívne zdroje energie. Nepotrebujú externý konvenčný zdroj (napr. plyn) a sú plne energeticky nezávislé. Plusové domy dokonca samy vyprodukujú viac energie, ako spotrebujú.

Požiadavky na teplotechnické parametre sú čoraz prísnejšie (a ani A0 nebude zrejme konečnou stanicou). Pre majiteľov domov, no zároveň aj pre stavebné firmy to znamená väčší dôraz na kvalitu realizácie stavby, vyššiu kvalitu použitých materiálov, zohľadnenie tvaru domu a jeho orientácie na svetové strany.

Veľká pozornosť sa prirodzene orientuje na spôsoby vetrania (výmeny vzduchu, pri ktorých nedochádza k úniku tepla), minimalizovanie tepelných strát a čo najúspornejší spôsob vykurovania. Všetky aspekty musia byť v premyslenej súhre. Už jeden nedostatok (napr. zle tesniace okná) výrazne zhoršujú štandard a úspornosť vášho bývania.

Vykurovanie pod kontrolou

Viete o tom, že vykurovanie predstavuje viac ako tri štvrtiny spotreby energie v domácnostiach? Dom postavený v 80. alebo 90. rokoch minulého storočia môže mať spotrebu až 200 kWh / m2 za rok. Je to spôsobené nedostatočným zateplením, zastaralou vykurovacou sústavou aj netesnosťami starších okien. Prevádzka staršieho domu bez rozsiahlejšej rekonštrukcie vyjde majiteľov 4 – 5 krát drahšie v porovnaní s nízkoenergetickým domom. Nehovoriac o tom, že starý kotol je veľkým zdrojom emisií a záťažou pre životné prostredie.

Naproti tomu, nízkoenergetický dom je stavba, ktorá je skonštruovaná tak, aby náklady na energetickú prevádzku boli čo najnižšie. Ak máte v rodine alebo medzi známymi človeka, ktorý staval v posledných 3 či 4 rokoch, jeho dom už musel spĺňať kritériá na ultranízkoenergetickú stavbu (A1).

Aké výhody súvisia s takto zrealizovaným domom?

  • Výborná tepelná pohoda
  • Výrazne nižšia spotreba energie na vykurovanie a ohrev vody (a teda aj nižšie prevádzkové náklady)
  • Kombinácia kvalitného vykurovacieho systému, zateplenia, tesnosti a rekuperácie skrátia hlavnú vykurovaciu sezónu z terajších 6 – 7 mesiacov na 2 – 3 mesiace ročne.
  • Nezávislosť od rastu cien energií (zmeny v cenách sa vo vyúčtovaní prejavia len mierne)
  • Moderné vykurovacie systémy majú minimálne nároky na obsluhu vykurovania.

Vyšší komfort bývania v lete

Ako sa býva v nízkoenergetickom dome počas leta? Kým počas zimy stačí nastaviť teplotu na termostate, v lete má na interiérovú teplotu priamy dosah aj správanie užívateľov. Počas horúčav by sa mali okná otvárať čo najmenej a vhodným riešením tienenia minimalizovať tepelné zisky z južnej a západnej strany. Práve na tieto svetové strany majú domy najčastejšie orientované veľké presklené plochy. To, čo sa cez zvyšné ročné obdobia ukazuje ako výborné rozvrhnutie, môže cez leto spôsobiť prehrievanie interiéru.

Podobné sú aj skúsenosti užívateľov nízkoenergetických domov. Vopred myslite na inštaláciu vonkajších žalúzií, presah strechy, vysunutú markízu či pergolu. S ich pomocou dokážete aj v nízkoenergetickom dome udržať teplotu počas letných horúčav nižšiu ako 25 °C.

Čerstvý vzduch bez alergénov a plesní

V zdravom dome dýchate zdravý vzduch. Väčšina nových domov sa však prvé roky po výstavbe trápi so zvýšenou vlhkosťou a výskytom plesní. Tento vážny nedostatok spôsobuje predovšetkým nedodržanie časových intervalov pri mokrých procesoch a zároveň nedostatočné alebo zlé vetranie.

V BF-stavby sa venujeme realizácii montovaných domov suchým procesom výstavby. Pri odovzdaní domu na kľúč je dom okamžite vhodný na bývanie.

O permanentnú cirkuláciu vzduchu sa v súčasných nízkoenergetických domoch môže postarať účinná rekuperácia. Ide o riadený spôsob vetrania domu. Čerstvý vzduch prijímaný z okolia sa na vstupe do domu ohrieva (resp. chladí) vzduchom, ktorý vychádza z interiéru von. Tento systém je natoľko efektívny, že dokáže eliminovať aj problémy s hromadiacou sa vlhkosťou (vlhkosť vzniká pri varení, kúpaní, aj dýchaní). V hlavnej vetracej jednotke sú zároveň umiestnené filtre, ktoré dokážu zadržať alergény a prach smerujúci z vonkajšieho prostredia dovnútra.

Čo znamená používanie rekuperácie v ultranízkoenergetickom dome v praxi?

  • Minimalizujú sa tepelné straty. Pri klasickom vetraní odchádza spolu so vzduchom aj teplo bez ďalšieho využitia (odhadom až 30 %). Rekuperáciou je táto energia (čiže teplo) odovzdaná čerstvému vzduchu. Náklady na vykurovanie sa nezvyšujú.
  • V dome vzniká zdravá klíma, t.j. bez nadmernej vlhkosti, plesní, alergénov a prachu. Vlhkosť je odvádzaná smerom von, alergény a prach z exteriéru sú odfiltrované hlavnou jednotkou už na vstupe.
  • Ak sa rozhodnete pre rekuperáciu, môžete časť financií usporiť aj na prevedení okien. Nie všetky okná a ich časti musia byť otvárateľné, pretože vetranie oknami (ako ho bežne pozná väčšina z nás), je v dome s rekuperáciou využívané iba minimálne. Okná bez otváracieho mechanizmu sú lacnejšie približne o 30 %.

Výstavba nízkoenergetického domu vyžaduje precíznu prípravu

Všetko dôležité začína už v prípravnej fáze, preto je najlepšie spoľahnúť sa na riešenia od odborníkov. Zákon o energetickej hospodárnosti budov (555/2005 Z. Z.) zaviedol od roku 2008 povinnú energetickú certifikáciu. Každý novopostavený dom sa zaradí do energetickej triedy. Domy, na ktoré sa podala žiadosť o stavebné povolenie do 31. decembra 2020 musia byť postavené minimálne v energetickej triede A1, od 1. januára 2020 je povinná energetická trieda A0.

Čo prispieva k zníženiu energetickej spotreby domu?

  • Správny výber pozemku a umiestnenie domu na ňom s prihliadnutím na orientáciu na svetové strany. Treba už vopred premyslieť dopad slnečného žiarenia a budúce možnosti tienenia.
  • Kvalita konštrukčného systému a zabezpečenie výborných tepelnoizolačných parametrov vonkajšieho plášťa – zateplenie, izolácia strechy a podlahy, tesnenie okien a dverí, …
  • Eliminácia rizikových detailov na stavbe, najčastejšie v podobe tepelných mostov.
  • Vhodne zvolený vykurovací systém vzhľadom k veľkostiam hlavných vykurovacích priestorov.
  • Dôraz na efektívne a úsporné vetranie (čo najmenej vetrať cez zimu)
  • Zohľadnenie požiadaviek na energeticky úspornú výrobu teplej vody.
  • Využívanie slnečnej energie – môže ísť o umiestnenie zasklených plôch na južnú stranu aj aktívne využívanie solárnych zariadení (solárne panely, fotovoltaika).
  • Zakúpenie energeticky úsporných spotrebičov a úsporného osvetlenia.
  • Zaučenie užívateľov novostavby do správnych postupov ovládania technických zariadení (elektrokotol + zásobník vody, rekuperácia, tepelné čerpadlo, fotovoltaika).

Vieme, ako dosiahnuť energetickú triedu A0

Nasledujúce obdobie sa záujemcovia o bývanie vo vlastnom dome nevyhnú sprísnenej požiadavke na energetickú hospodárnosť novopostaveného domu. Ako sme spomínali, všetky domy, na ktoré bolo podané stavebné povolenie po 31.12.2020 už musia byť zhotovené v energetickej triede A0. U nás v BF-stavby sme sa na túto zmenu poctivo pripravovali a už dnes vieme našim zákazníkom postaviť dom, ktorý všetky náležiace požiadavky spĺňa.

Vieme totiž, že každý projekt stavby vyžaduje dôkladné vypracovanie a zároveň každá stavba musí byť zrealizovaná precízne, aby výsledok neovplyvnila žiadna prehliadnutá chyba. Bývanie v dome s takmer nulovou spotrebou síce vyžaduje o niečo vyššiu počiatočnú investíciu, no aj vďaka tomu sa znížia ďalšie mesačné výdavky súvisiace s jeho užívaním na minimum a budete žiť v stabilnom a komfortnom prostredí.

Ak potrebujete viac detailných informácií, kontaktujte nás, alebo si dohodnite stretnutie vo vzorovom dome v Ivachnovej pri Ružomberku, kde môžete bližšie nahliadnuť do technológií výstavby a zároveň okúsiť, aký pocit vo vás nízkoenergetický dom zanecháva.

Staviame po celom Slovensku

Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.

Referencie po celom Slovensku pin-svk