Odpovedáme na otázky týkajúce sa údržby montovaného domu v praxi.
Životnosť a udržanie dobrého stavu domu stavebníkov prirodzene zaujímajú. Uvažujete nad investovaním do montovaného domu a zaujímajú vás jeho výhody aj nevýhody? Alebo už majiteľom montovaného domu ste a chcete, aby vám dlhé roky slúžil k spokojnosti? Potom ste tu správne! Užitočné rady, ako sa starať o nízkoenergetický montovaný dom, sumarizujeme v nasledujúcich bodoch.
Hneď na úvod začneme tým najdôležitejším: Dokonale bezúdržbový dom (zatiaľ) neexistuje! Aj ten najdrahší dom z najmodernejších materiálov bude skôr či neskôr podliehať pôsobeniu času. Každý obývaný dom by mal byť pravidelne kontrolovaný, aby sa prípadné problémy zachytili včas a odstránili skôr, ako napáchajú väčšie škody. Stretávame sa totiž s názorom, že údržba montovaného domu je náročná a majiteľa časovo aj finančne neprimerane zaťažuje. V starostlivosti o montovaný alebo murovaný dom však žiadne veľké rozdiely nie sú. Je to pravda?
Nízkoenergetické montované domy sa konštruujú z rôznych materiálov aj rôznymi konštrukčno-technologickými postupmi. Vo vnímaní verejnosti sa často montovaný dom zamieňa s drevodomom, kde je nosným materiálom najmä drevo – ako zvonka, tak aj zvnútra. No pravdou je, že montovaný dom môže byť skonštruovaný aj z prefabrikovaných betónových panelov. V obciach po Slovensku však najčastejšie vidíte montované domy, ktoré majú základ v dreve.
Základným prvkom stien sú drevené KVH hranoly vyplnené tepelnou izoláciou. Z oboch strán ich uzatvárajú spevňovacie, tepelnoizolačné a hydroizolačné vrstvy, protipožiarny náter a finálny náter. Z vonkajšej strany sú obvodové steny zateplené minerálnou vlnou. Skladba stien je zakončená fasádnou omietkou, podobne ako je tomu pri murovaných domoch.
Na životnosť montovaného domu najviac vplýva nasledujúcich 5 faktorov:
Montované domy prešli za posledné obdobie veľký kus cesty a dokázali sa zbaviť nelichotivej nálepky domov s nižšou životnosťou. Koniec koncov, v škandinávskych krajinách patria k najviac vyhľadávaným konštrukciám a dokázali, že v dobrom stave a pri pravidelnej starostlivosti zvládnu aj 100 rokov.
Ak by ste sa postavili do štvrte s výstavbou nových domov, bolo by náročné rozlíšiť, ktorý dom je murovaný a ktorý montovaný. Dokonca aj vtedy, ak by išlo o dva dispozične a rozmerovo totožné domy. Na montovaných domoch sa totiž používajú rovnako kvalitné strešné krytiny ako na murovaných. Podobné porovnanie platí aj pre použité zateplenie, fasádne omietky, vonkajšie obklady, odkvapové systémy, kvalitu okien a dverí.
V montovanom dome však ako bonus získavate niekoľko metrov štvorcových obytnej plochy naviac. Steny montovaného domu totiž nedosahujú hrúbku murovaných domov, no vzhľadom na posun v technológiách ponúkajú výborný teplotný komfort. Väčšina kvalitne odvedených montovaných domov sa zaraďuje k nízkoenergetickým stavbám, ktoré spĺňajú najprísnejšie štandardy.
Prezrite si projekty, ktoré sme realizovali alebo navštívte náš vzorový dom v Ivachnovej pri Ružomberku.
Z predchádzajúceho porovnania sa už dá tušiť, že majiteľ montovaného domu prichádza pri údržbe do kontaktu s materiálmi, ktoré môžu byť použité aj pri murovanom dome (strešná krytina, okná, fasáda, odkvapy).
Z hľadiska starostlivosti sa montovaný dom nelíši od domov postavených v iných technológiách. Okrem toho, má jednu výsadu naviac.
Pri výstavbe je minimalizované množstvo mokrých procesov. Murované domy vyžadujú prestoje medzi jednotlivými etapami, aj vhodné počasie na realizáciu, aby sa predišlo kondenzácii a zvýšenej vlhkosti v stavbe. Sú známe prípady, kedy bola výstavba neprirodzene urýchlená a bývanie v novom murovanom dome neskôr poznačilo množstvo nedostatkov (zvýšená vlhkosť, kondenzácia, tvorba plesní). Pri suchom procese výstavby montovaného domu máte už od začiatku vhodné podmienky na bývanie a to v krátkom čase od zahájenia realizácie.
Každá budova vyžaduje pravidelnú kontrolu. Jej úlohou je zistenie prípadných nedostatkov, čím predídete vážnejším poruchám.
Začnime od dominantného prvku vášho domu. Pekne zhora, od strechy. Najskôr vykonajte prehliadku strechy z exteriéru. Všímajte si, či nedošlo k uvoľneniu strešnej krytiny, najmä jej posunu z pôvodného miesta. Pozornosť zamerajte na úžľaby, hrebene, oplechovanie okolo komína. Akékoľvek poškodené miesta musíte v čo najkratšom čase opraviť, resp. kontaktovať firmu v rámci záručného servisu.
Už najbližší dážď by mohol na vašom dome spôsobiť výrazné problémy. Keďže strecha je skladačka, je možné, že sa nezaobídete bez pomoci odborníkov. Vedia, aký postup zvoliť, aby nedošlo k ešte väčšej poruche. Odporúčame, aby ste strechu skontrolovali po každom silnejšom nárazovom vetre, silnej búrke, ale aj po zime, kedy bola strešná krytina zaťažená stovkami kilogramov snehu.
V druhom kroku pristúpte ku kontrole strechy z interiéru – z podkrovia. Môžete tu objaviť mokré miesta alebo suché fľakaté mapy, čiže pozostatky po predchádzajúcej vlhkosti. Poukazujú na chybu v doplnkovej hydroizolačnej vrstve. Zvyčajne ide už o väčší konštrukčný problém, ktorý by mohol postupom času negatívne ovplyvniť aj životnosť ďalších komponentov domu (stropná doska, zatekanie do stien).
Ešte skôr, ako sa o slovo prihlási zima, vyčistite odkvapový systém. Žľaby a odvody môže upchať napadané lístie, ale aj uhynutý vták. Základom je, aby dažďová voda voľne odtekala z každého miesta. Pri jej hromadení na jednom upchatom mieste sa začne prelievať cez okraj. Vytekajúca voda môže v najlepšom prípade dopadať na štrk alebo chodník. V horšom si to zamieri rovno do okolitej zeminy a v priebehu pár minút je fasáda zafŕkaná od blata.
Podobná situácia nastáva aj po uvoľnení kotviacich prvkov odkvapového systému. Uvoľnenie a deformovanie držiakov žľabov spôsobuje najmä mrznúci sneh, ktorý preťažuje žľaby.
Všetkým vrtochom počasia a teplotným rozdielom je vystavená fasádna omietka. Pripisuje sa jej najmä estetický a zjednocujúci význam, no v skutočnosti má viac dôležitých úloh. Chráni obvodové steny a zateplenie pred priamym poškodením a tiež je prvkom zvukovej a tepelnej izolácie. Výraznou vlastnosťou omietky by mala byť vodoodpudivosť (omietky s hydrofóbnymi vlastnosťami) a optimálna priepustnosť vodných pár.
Akékoľvek porušenie jej celistvosti môže zapríčiniť postupné poškodenie konštrukcie steny. V súčasnosti sa používajú fasádne omietky, ktoré môžete umývať vysokotlakovým čističom. Zabráni sa tak rozmnoženiu rias a plesní, ktoré sa prejavujú nevzhľadným sčernaním, či zeleným nádychom steny – najmä zo severnej strany.
Kvalitné okná (aké sú aj súčasťou montovaných domov od BF-stavby) vyžadujú iba minimálnu starostlivosť – umývanie sklenených výplní a rámov, najčastejšie iba teplou vodou so saponátom. Pravidelne však kontrolujte funkčnosť kľučiek, pružnosť gumového tesnenia a chod kovania.
Pri umývaní okien odstraňujte aj mechanické nečistoty, ktoré uviazli v ráme. Aj keď nie v prvých rokoch, no neskôr môžu byť príčinou trvalých deformácií na tesnení. Do rámu okna tak môže pri prudkom daždi zatekať voda. Hoci sú okná vybavené odtokovými otvormi, niekedy ich treba prečistiť (upcháva ich mŕtvy hmyz a prach z cesty). Ak sú priechodné, voda odteká priamo na vonkajší parapet. Pri upchatí sa však voda hromadí pod oknom a môže presakovať do steny.
Dôležité poslanie majú okenné parapety. Veľkú pozornosť treba venovať napojeniu na ostenie a okenný rám. Ak je okenný parapet nesprávne osadený, bude po daždi alebo topení snehu voda zatekať do konštrukcie steny.
Presuňme sa z exteriéru do interiéru. Jedným z najväčších záškodníkov v montovaných aj murovaných domoch je paradoxne voda. Potrebujeme ju pre pohodlné bývanie, no už aj v malých priesakoch dokáže spôsobiť materiálne škody. Pravidelne preto kontrolujte stav zariadení, ktoré vo vašom dome pracujú s vodou. Sem patria najmä WC, umývadlá, vaňa, sprchový kút, práčka, ale aj umývačka riadu. V ich okolí môže dochádzať k malým únikom vody a presakovaniu cez poškodené závity alebo tesnenie.
Zvýšená vlhkosť v dome dokáže potrápiť majiteľov starších domov aj novostavieb. Jej príčinou je kondenzácia vodnej pary v uzavretom obytnom priestore. K zvýšenej vlhkosti dochádza jednak činnosťou človeka (varenie, sprchovanie, dýchanie, nedostatočné vetranie), ale aj v dôsledku chýb pri realizácii výstavby (nevyzreté mokré procesy, vzlínanie vody do stien).
Ideálna vlhkosť v dome sa pohybuje medzi 40 až 60 %. Najlepšie to zistíte pomocou vlhkomera, no ak je v dome vlhko už dlhšie obdobie, isto postrehnete typické negatívne znaky. Medzi ne patrí rosenie okien, tvorba plesní (najčastejšie v rohoch stien, kde neprúdi vzduch), mokré mapy na stenách, nepríjemný zatuchnutý vzduch. Takéto prostredie nie je zdravé a pri dlhodobom pôsobení vám môže spôsobiť celý rad zdravotných komplikácií (alergie, astma, opakované infekcie dýchacích ciest, kašeľ, bolesti hlavy, …). Ako si pomôcť?
K ochrane dreva použitého pri výstavbe domu sa pristupuje z troch rôznych prístupov.
Údržba montovaného domu nevyžaduje viac úkonov, ako je tomu pri domoch postavených inou technológiou. Dom by mal byť predovšetkým zrealizovaný poctivo, z kvalitných materiálov a s dôrazom na použitie moderných procesov výstavby, ktoré akékoľvek riziká minimalizujú. Životnosť montovaného domu je však aj vo vašich rukách a z času na čas potrebuje vizuálnu kontrolu alebo rýchle odstránenie vzniknutého problému.
Ak potrebujete poradiť alebo máte ďalšie otázky týkajúce sa životnosti domu, kontaktujte nás. Máme dlhoročné skúsenosti s výstavbou montovaných nízkoenergetických domov, ktoré môžete nájsť po celom Slovensku. Na naše domy poskytujeme 15-ročnú záruku a spoľahlivý servis.
Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.