Pasívne domy v centre pozornosti. Prečo sú budúcnosťou?

Energeticky pasívne domy vás oslovia nízkymi nákladmi na prevádzku a zdravým bývaním.

Pasívne domy sa už aj v slovenskom stavebníctve stávajú každodennou realitou. Ako už býva zvykom, na nové sa ťažšie zvyká a chvíľu trvá, kým nás nový koncept presvedčí o svojej funkčnosti a význame. Zmeny, ktorými si proces a technológie výstavby budov za posledné obdobie museli prejsť, sú jednoznačne krokom k lepšej budúcnosti. Čo je teda vnímané ako pasívny dom? Aké parametre a podmienky sú pre pasívny dom typické?

Pasívny dom – reakcia na požiadavky súčasnosti

Vážne ekologické problémy a narastajúce škodlivé emisie sú nespochybniteľne výsledkom činnosti ľudí. Dlhotrvajúce odborné debaty viedli k tomu, že mnohé krajiny sveta si dali za cieľ dostať spotrebu energií pod kontrolu a znížiť negatívny dopad na životné prostredie.

Väčšina z nás vníma za najväčších producentov emisií výrobu a dopravu – konkrétne lodnú, lietadlovú, cestnú dopravu a továrne. Prekvapením je však zistenie, že budovy zodpovedajú za viac ako 40 % ročných emisií skleníkových plynov, ktoré negatívne prispievajú k zvyšujúcej sa celkovej teplote planéty.

Práve z tohto dôvodu začali architekti vo veľkej miere zohľadňovať spotrebu energií budov v snahe znížiť záťaž, ktorú môžu pre životné prostredie predstavovať. Jedným z autorov konceptu pasívneho domu je profesor Wolfgang Feist, zakladateľ Passive House Institute v Darmstadte. Termín pasívny dom je charakterizovaný ako dom s nízkou spotrebou energie, a to najviac 15 kWh na meter štvorcový za rok. Prioritne využíva teplo, ktoré produkujú ľudia, spotrebiče a slnko. Dom je utesnený a vetranie v ňom prebieha nezávisle od človeka, navyše využívajúc spätné získavanie tepla.

Mnohí z nás žijú v domoch, ktoré fungujú na zastaraných princípoch. Ak stojíte pred zásadnou otázkou, v akom štandarde dom postaviť, myslite s perspektívou na desiatky rokov dopredu. Vytvorte si zdravé a príjemné bývanie pre život, v ktorom znížite náklady na energie na prekvapivé minimum a vedome tak prispejete k ochrane životného prostredia.

Energetické triedy A0 a A1: V čom sú rozdiely?

V súvislosti s novostavbami sa často spomínajú energetické triedy A0 a A1. Od roku 2021 už všetky novostavby, ktoré vyrastú na Slovensku, musia spĺňať energetický triedu A0, teda maximálne 54kWh energie ročne potrebnej na meter štvorcový. Ešte donedávna platná energetická trieda A1 pripúšťala 55 – 108 kWh energie na meter štvorcový. Čo to však v zrozumiteľnej reči znamená?

V základnom princípe predstavuje energetická trieda hodnotenie domu vzhľadom na životné prostredie. Dom sa hodnotí podľa jedného globálneho ukazovateľa – primárnej energie. Globálny ukazovateľ v sebe zohľadňuje celý proces – od výroby energie (napríklad v jadrovej elektrárni), až po jej reálne využitie v domácnosti (vykurovanie, svietenie). Každý typ energie má podľa tejto náročnosti (a teda aj záťaže na životné prostredie) stanovený koeficient:

  • fotovoltaika – 0,0
  • kotol spaľujúci drevo – 0,1
  • kotol na drevnú štiepku – 0,15
  • kotol na drevné pelety – 0,2
  • plyn – 1,1
  • elektrina – 2,2

V praxi sa zistí súčet energií, ktoré sú potrebné na vykurovanie a prípravu teplej vody v kWh / m2 a toto číslo sa vynásobí príslušným koeficientom podľa typu využívanej energie. Ak dom využíva kombináciu viacerých primárnych zdrojov (napríklad fotovoltaika, elektrina, plyn), energetická trieda sa bude počítať pomerne k využitiu jednotlivých zdrojov. To najdôležitejšie pre vás, ako budúcich majiteľov novostavby je, aby sa výsledná hodnota dostala pod úroveň 54 kWh/m2.

Pasívny vs. nízkoenergetický dom

Okrem toho sú tu aj požiadavky tepelnotechnickej normy STN 73 0540-2:2012. Iba márne by ste v nej hľadali pojem pasívny dom. Ten sa k nám dostal z označenia nemeckých štandardov, to však neznamená, že u nás absentuje jeho príbuzný ekvivalent.

STN 73 0540-2:2012 zaviedla nasledujúce označenia domov podľa energie potrebnej na vykurovanie:

  • nízkoenergetický dom – energia na vykurovanie od 40,7 do 81,4 kWh/m2 za rok;
  • ultranízkoenergetický dom – energia na vykurovanie od 20,4 do 40,7 kWh/m2 za rok;
  • dom s takmer nulovou potrebou energie – energia na vykurovanie do 20,4 kWh/m2 za rok.

Ešte do konca roka 2020 sa mohli stavať domy s ročnou spotrebou energie na vykurovanie do 40,7 kWh/m2 za rok (ultranízkoenergetické). Od januára 2021 však už všetky nové domy musia byť postavené ako domy s takmer nulovou spotrebou energie na vykurovanie, teda max. do 20,4 kWh/ m2 za rok, čím sa približujú nemeckej klasifikácii pasívnych domov s 15 kWh/m2 za rok. Normy v krajinách Západnej Európy sú zatiaľ prísnejšie. Problematike výstavby pasívnych domov sa tam venujú dlhšie, čo znamená aj lepšie skúsenosti pri úspornej výstavbe. V neposlednom rade je ich výhodou aj vyššia technická úroveň stavebníctva.

V BF-stavby sme však na túto zmenu boli pripravení už dlhšie obdobie. Naše domy sú postavené z kvalitných materiálov a modernými technológiami tak, aby spĺňali energetický certifikát A0 a energia potrebná na vykurovanie nepresiahla 15 kWh/m2 za rok.

Súčasťou domov je zateplenie minerálnou vlnou, rekuperačný systém, podlahové kúrenie s účinným a intenzívnym prenosom tepla, tepelné čerpadlo. Pri samotnej realizácii sa tiež veľký dôraz kladie na minimalizáciu tepelných mostov a dôkladné utesnenie.

Prečo je pasívny dom dobrou voľbou?

Energeticky pasívne domy menia pohľad na spotrebu energií a mesačné výdavky domácnosti v dlhodobom horizonte. Viete, si predstaviť, že by ste žili v dome, kde sa vaše ročné náklady na energie znížia aj o viac ako 75 %? Dom je navrhnutý tak, aby vám v mrazoch, ale aj letných horúčavách poskytoval optimálny teplotný komfort, a to za stálej prítomnosti čerstvého vzduchu bez nutnosti vetrania.

Zjednodušene povedané – pasívny dom sa snaží správať voči životnému prostrediu pasívne. Nechce spôsobovať ďalšiu záťaž, jeho prevádzka je z hľadiska nárokov na energie minimálna. Využíva prevahu pasívnych zdrojov energie – napríklad teplo, ktoré vyžaruje slnko, spotrebiče či obyvatelia domu. Vysoký dôraz sa kladie na:

  • vzduchotesnosť domu – žiadne úniky cez škáry, medzery, spoje stien, stropu
  • okná s dvojitou až trojitou izoláciou
  • kontinuálnu celoobvodovú izoláciu
  • riadený manažment kvality ovzdušia – v pasívnom dome nemusíte vetrať manuálne, čerstvý vzduch zabezpečuje centrálny systém.

✔️ Aká je cena pasívneho domu v takejto pokročilej výbave v porovnaní s “klasickým” domom?

  • Priemerne je cena vyššia o 5 – 15 % v závislosti od použitých materiálov a technológií. Táto investícia sa vám však vráti po uvedení domu do prevádzky.

✔️ Dá sa pasívny dom postaviť aj vo vlastnej réžii?

  • Väčšina ľudí stavia za svoj život iba jediný dom a svojpomocná výstavba domu v pasívnom štandarde nemusí vyjsť podľa pôvodných predstáv. Vyžaduje isté stavbárske skúsenosti a znalosť moderných riešení.

V našej ponuke nájdete pasívne montované domy na kľúč, na nerozoznanie od tých, na ktorých by ste možno strávili niekoľko rokov svojho života. Postavené za niekoľko mesiacov, ohľaduplné voči životnému prostrediu a aj vašej peňaženke. Naším cieľom je stavať funkčné domy, ktoré spĺňajú požiadavky na energetickú úspornosť a plne reflektujú vkus a požiadavky ich budúcich obyvateľov.

Staviame po celom Slovensku

Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.

Referencie po celom Slovensku pin-svk