Rodinný dvojdom a jeho výhody: Kedy uvažovať o takomto riešení?

Uvažujete o projekte dvojdomu? Prečítajte si, čím vás takáto stavba môže presvedčiť.

Dvojdomy sa po rokoch opäť hlásia o pozornosť. Aké výhody prináša výstavba dvojdomu? S akými kompromismi by mali budúci obyvatelia počítať? Pri dobrých medziľudských vzťahoch môžete nadobudnúť bývanie, v ktorom budete spokojní desiatky rokov bok po boku. Pripravili sme súhrn najdôležitejších bodov, ktoré môžu vaše rozhodovanie uľahčiť.

Čo je dvojdom?

Dvojdom je jeden architektonický celok, v ktorom sú dve samostatné prevádzkové jednotky. V minulých desaťročiach sa dvojdomy navrhovali predovšetkým ako dva zrkadlové, dispozične totožné domy, ktoré spájala jedna nosná priečka. Väčšina z nich bola dvojpodlažná.

V súčasnosti však narastá záujem o dvojdomy typu bungalov – jednopodlažné stavby, ktoré poskytujú dvom rodinám komfortný a plne funkčný priestor. Môžete sa rozhodnúť pre riešenie, kde z obývačky vychádzate na spoločný dvor s veľkým bazénom, alebo naopak – dať si navrhnúť dvojdom, kde sa takmer vôbec nebudete rušiť ani pri pobyte v záhrade. Moderné riešenia môžu vyťažiť aj z dvojdomu maximum výhod.

Dvojdom Projekt Matejčeková

Vzájomná komunikácia

Našim zákazníkom zdôrazňujeme, že najdôležitejšia je komunikácia. Nielen smerom k stavebnej firme, ale aj medzi budúcimi obyvateľmi domov. Ak sa rozhodnete pre projekt dvojdomu s bratom, dobrým rodinným priateľom alebo dokonca so svojimi rodičmi, ktorých chcete mať na blízku, dohodnite si všetky podstatné detaily.

Stáva sa, že po rokoch si aj dobrí susedia začnú liezť na nervy alebo sa rozhádajú. Pri návrhoch by ani jeden z majiteľov nemal mať pocit, že jeho názory boli potlačené do úzadia. V prípade dvojdomu sú zvyčajne kritickými väčšie rekonštrukcie po rokoch, napr. zmena farby fasády, či druh oplotenia. Nehovoriac o situácii, kedy sa jedna rodina odsťahuje preč a vašimi susedmi sa stanú neznámi ľudia s odlišným vkusom.

Dvojdom Projekt Matejčeková

Nižšie náklady na výstavbu

Jednou z hlavných predností dvojdomu je reálna finančná úspora. Medzi dvoch stavebníkov (dve rodiny) sa delia náklady na vypracovanie projektovej dokumentácie, jedného stavebného povolenia, náklady na vybudovanie inžinierskych sietí aj príprava pozemku na výstavbu domu. Stena, ktorá je medzi domami, sa nemusí zatepľovať a zároveň sú cez túto časť domu nulové straty tepla počas vykurovacej sezóny.

Ak sa rozhodnete pre dvojdom na kľúč, ušetríte množstvo času. O zabezpečenie materiálov a realizáciu dvojdomu sa postará iba jedna stavebná firma.

Získate viac metrov štvorcových

Narastajúci trend dvojdomov je odpoveďou na menšie pozemky v nových lokalitách. Spojením dvoch menších pozemkov vedľa seba však získate nadštandardný priestor pre dvojdom a primerane veľkú záhradu. Minimálne z jednej strany totiž nemusíte riešiť povinné odstupy od spoločných hraníc so susedmi a ušetríte tak niekoľko metrov, ktoré môžete pridať na šírke domu a získať viac metrov štvorcových na bývanie. 

Dispozície nemusia byť úplne rovnaké

Štandardne sú vnútorné dispozície dvojdomov zrkadlové. Nemusí to však byť pravidlom. Ak máte svoje subjektívne požiadavky, citlivým zásahom projektanta si dokážete prispôsobiť tvar, otvorenosť aj veľkosti miestností.

Pri zmenách sa zvyčajne zohľadňuje zachovanie architektonickej jednoty dvojdomu, čo znamená najmä rovnomerné rozostupy a veľkosti okien, rovnaké situovanie vstupu a podobne. U dvojdomu by mala byť zachovaná jeho estetika, aby sa vo výsledku nestalo, že sa v spoločnej nosnej priečke spájajú dva úplne odlišné domy.

Dvojdom Projekt Bellayová

Presvetlenie až z troch strán

Kúpiť hotový dom v radovej zástavbe alebo postaviť dvojdom? Bežne majú domy v radovej zástavbe plné nosné steny na dvoch stranách. Takýto dom je potom presvetlený iba z dvoch svetových strán, podobne ako je tomu napríklad pri bytoch v panelákoch. Pri dvojdome je logicky plná iba jedna spoločná nosná priečka a obyvatelia tak získavajú výhľad na 3 svetové strany, zároveň aj väčší vonkajší priestor a iba jedného suseda, ktorý ho cez stenu môže (ale aj nemusí) rušiť.

Dvojdom Projekt Bellayová

Ideálne viacgeneračné bývanie

Susedov si nevyberáme. No pri dvojdome si aspoň jedného môžete vybrať a užívať si spoločný vonkajší priestor. Moderné dvojdomy lákajú nielen súrodencov, ale aj dve generácie jednej rodiny. Jeden zo susedov je zároveň vašou rodinou a v tomto spolužití môžete nájsť príjemné benefity – spoločné zveľaďovanie záhrady, rodinné grilovačky, kúpanie v bazéne, stráženie detí, jednoduchšie opravy (ak majú domáci páni šikovné ruky).

V minulých dekádach sa stavali veľké poschodové rodinné domy. Rodičia ich stavali ako viacgeneračné, aby poskytli priestor aj pre rodiny dospelých detí. Deti však odišli a rodičom zostal na starosť obrovský dom, o ktorý je náročné starať sa a platiť všetky energie. Predať poschodie vo viacpodlažnom rodinnom dome je prakticky nemožné, no ak sa zmení vaša životná situácia, polovicu dvojdomu, ktorý je chápaný ako samostatný rodinný dom, predať dokážete.

Dvojdom Projekt Bellayová

Navrhneme vám optimálne riešenie

V poslednom období nám na stole pristáli zaujímavé výzvy, ktoré sa týkali práve dvojdomov. Konštrukcie a technológie našich montovaných domov nám umožňujú pustiť sa aj do takýchto stavieb. Ak sa s touto myšlienkou už dlhšie pohrávate, kontaktujte nás.

V našom katalógu projektov si môžete prezrieť už pripravené projekty dvojdomov. Ak ste nenašli nič, čo by vás oslovilo, radi si s vami prejdeme vašu predstavu na stretnutí. Spoločne tak môžeme vytvoriť návrh, ktorý bude pre vás najlepším riešením.

Staviame po celom Slovensku

Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.

Referencie po celom Slovensku pin-svk