1. Vonkajšie zateplenie domu minerálnou vlnou a omietka
Z dôvodu zachovania riadnej požiarnej odolnosti ponúkame dva druhy vonkajšieho zateplenia.
Fasádny polystyrén je síce lacnejšia alternatíva, ktorú ponúkame v našich modeloch Štandard, avšak až v prípade jeho schválenia projektantom, pretože je extrémne horľavý, čo nie je ideálna kombinácia spolu s montovaným domom, ktorý je drevenou konštrukciou.
Preto sme stavili na kvalitnejší materiál v podobe minerálnej vlny, ktorý je v ponuke našich projektov Extraštandard a Exkluzív. Minerálna vlna spĺňa protipožiarne normy bez obmedzenia. Môžete si vybrať z hrúbky 15 cm alebo vieme naceniť hrúbku 20 cm (ktorú odporúčame v prípade, že chcete mať na dome vonkajšie žalúzie).
2. Priečkové steny
Pohľad na naše priečkové steny.
3. Okná
Už v našom modely domu EXTRAŠTANDARD, máte v cene drevené eurookná Pasiv hrúbky rámu konštrukcie 92 mm. (Výrobca okien Stolárstvo Fedor Martin.)
Mnohí zákazníci sa nás pýtajú na rozdiel medzi plastovými a drevenými oknami. Tu je pár hlavných vecí, ktorými sa líšia:
Lepený hranol:
- konštrukcia dreveného eurookna je z lepeného hranola
- lepí z troch drevených lamiel, ktoré sú sušené na vlhkosť cca 10%
- tento hranol sa vyznačuje podstatne vyššou odolnosťou na ohyb oproti dutému plastovému profilu okna
- okno je stabilnejšie, čo znamená, že pri vyššej vonkajšej teplote v lete až tak nepracuje ako plastové okno (kde sa v dutinách plastového profilu ohrieva vzduch a to spôsobuje ohýbanie plastového okna)
- drevené eurookná, tým pádom nie je nutné často šteľovať, pretože sa dobre otvárajú a zatvárajú aj v lete aj v zime
Izolačné trojsklo:
- sklo dreveného eurookna sa skladá z 3. vrstiev skla
- medzi vrstvami skla sú 2 plastové teplé rámiky (nie hliníkové, ktoré prenášajú mráz)
- sklo je následne naplnené plynom Argónom, ten vytvára lepšiu tepelnú bariéru ako obyčajný vzduch
Farba na okná:
- na oknách je použitá rakúska farba ADLER, ktorá je elastická a pri zvýšenom UV žiarení dokáže na drevenom materiáli samovoľne pružiť, tak aby nepraskala
- náter je potrebné raz za čas ošetriť (cca raz za 3 roky), našim zákazníkom pri odovzdaní domu dodáme aj vosky na voskovanie okien a podáme im presné inštrukcie
- vďaka starostlivosti sa zvyšuje odolnosť a chráni farbu
- farbu okien si u nás môžete vybrať v rámci jednotnej ceny
*Na vchodové dvere používame špeciálnu farbu ADLER PROTOR, ktorá vytvára na drevnom hranoli tvrdší povrch ako klasická farba ADLER. Vchodové dvere sú s touto farbou odolnejšie voči poškodeniu.
V prípade záujmu, si môžete vybrať aj iný typ okien. Ďalšie možnosti sú:
Drevené eurookná 78 mm (hrúbka rámu konštrukcie):
Konštrukcia a celá schéma okna je tá istá ako eurookno 92mm. Rozdiel je len v tom, že konštrukcia je užšia o 14mm . (Výrobca okien Stolárstvo Fedor Martin.)
Okná drevo-hliník:
- špeciálne okná, ktoré netreba zvonku ošetrovať voskom
- rovnaké konštrukčné výhody ako drevené eurookná 92 mm
- z vonku je ale naviac aplikovaný hliníkový profil, ten chráni okno pred UV žiarením absolútne
- výhodou je aj možnosť mať z vonku inú farbu okna ako zvnútra
(Výrobca okien Stolárstvo Fedor Martin.)
Plastové okná BluEvolution 92:
V našom ŠTANDARDE máme pre Vás v cene pripravené plastové okná BluEvolution s hrúbkou rámu konštrukcie 92 mm. Ide o 6 komorové plastové okno s izolačným trojsklom a teplým rámikom.
Farebnosť:
- celobiele (tzv.holý profil)
- s vonkajšou lamináciou a zvnútra biele, respektíve i naopak z vnútra s lamináciou a zvonka biele
- s obojstrannou lamináciou
Garážové brány:
Na naše domy montujeme garážové brány kde je tiež možnosť vybrať si farebnú lamináciu z pár dekorov.Ku každej bráne dodávame štandardne elektrický pohon a diaľkové ovládanie.
4. Podlaha
Rozhodli sme sa zvýšiť kvalitu našim zákazníkom touto špeciálnou plávajúcou podlahou.
Už v modeli EXTRAŠTANDARD Vám dáme PARADOR BASIC, ktorá sa vyznačuje pár vychytávkami oproti podlahe Kaindl alebo Egger(ktorú ponúkame v modeli ŠTANDARD).
Vyššia hustota podlahoviny a tepelná priepustnosť:
Parador podlaha je lisovaná tak, ako iné podlahoviny. Je ale hutnejšia a samozrejme i ťažšia. To sa skvele odráža v jej vlastnosti prenosu tepla z podlahového vykurovania, pretože čím je hustejší materiál na poteri (finálna podlahovina), tým je prenos tepla z podlahového vykurovania intenzívnejší.
Klasická podlahovina Krono alebo Kaindl majú tepelnú priepustnosť 0,097 K/W m2, kdežto Parador omnoho kvalitnejšiu 0,043. Čím je číslo nižšie, tým je kvalita prenosu tepla účinnejšia a intenzívnejšia.
Odolnosť voči vode:
Podlaha PARADOR má takmer všetky spoje v štýle priznanej „V“ hrany, ktorá je ošetrená voskom. Je to všetko pre to, aby bola chránená voči nadmernej vlhkosti.
Túto podlahu môžete umývať i „namokro“ a podlahovina nevsaje do seba žiadnu vlhkosť, ktorá by z dlhodobého hľadiska znamenala napučenie a zdutie spojov podlahy a tiež odlúpovanie sa vrchnej časti laminátu.
Klasické podlahoviny Egger a Kaindl tieto vlastnosti nemajú žiaľ. I pre to je lepšie vlastniť hneď od samotného začiatku kvalitnú podlahovinu, ktorú už nebudete naozaj nikdy rozoberať a meniť a to vám podlaha PARADOR garantuje.
Pevný KLIK spoj:
Vzhľadom na to, že podlaha Parador je hustejšie lisovaná, tak má zákonite i pevnejší KLIK spoj. Tento kvalitný KLIK spoj vám zaručí, že sa spoje nebudú rozchádzať ani po mnohých rokoch bývania, čo vám klasická bežná podlahovina zaručiť nemôže.
5. Interiérové dvere
V rámci všetkých našich modelov domov máte možnosť výberu z interiérových dverí Vasco Doors.
Klasické interiérové dvere Vasco Doors:
- konštrukcia (rám) dverného krídla je vyrobená z masívneho MDF materiálu (stredne zhustená drevovláknitá doska)
- povrch dverí je laminátová vrstva, ktorá chráni konštrukciu dverí voči oderu,vďaka použitiu unikátnej technológie je povrchová úprava dverí bez lepených spojov
- zárubňa je MDF materiál = stredne zhustená drevovláknitá doska
K dverám dodávame kľučky, pánty a prechodové lišty. Farebnosť dverí a výber kľučiek si môžete u nás samozrejme doladiť k podlahe v rámci jednotnej ceny.
6. Sanita, keramické obklady a dlažby
Od roku 2021 prinášame našim klientom novinku a tou je, že v spolupráci s KRT – krt.sk vám zabezpečíme aj sanitu a keramické obklady a dlažby do vašej vysnívanej kúpeľne. Na celej spolupráci je najlepšie, že sme pre vás vybavili zľavu 5 až 15% na sanitu a obklady.
Vizualizácie kúpeľní od KRT sú zadarmo.
V prípade, že máte záujem či už o vizualizáciu alebo o sanitu a keramický obklad, kontaktujte nášho kolegu: Michal Kováč (0903 540 116, kovac@krt.sk)
- obklady, dlažby
- sanita
- dizajn a vizualizácie kúpeľní
*Jeho kontakt nájdete aj na podstránke Kontakt.
7. Vykurovanie
CALEO Podlahové kúrenie:
- podlahové kúrenie je infravykurovanie, ktoré je zaliate v poteri
- infravlny prechádzajú cez poter a podlahovinu a ohrievajú predmety a osoby v miestnostiach, z ktorých sa následne druhotne ohrieva vzduch
- vďaka tomu sa vzduch priamo nevysušuje a uchováva si svoju prirodzenú vlhkosť (udržujte vlhkosť v rozmedzí 45-55%)
- každá miestnosť má svoj okruh, ktorý ovládate termostatom (každú miestnosť si viete nastaviť nezávisle od druhej miestnosti)
- do priestorov ako je napr. šatník, špajza, technická miestnosť vykurovanie nepokladáme, pretože je malá pravdepodobnosť, že by boli temperované (v prípade záujmu ale vieme položiť vykurovanie aj do týchto miestností)
- vykurovanie je cenovo dostupné a tiež je úsporné na prevádzku
- tento spôsob vykurovania máme v modeloch domov ŠTANDARD a EXTRAŠTANDARD
- v kombinácii s komínovým telesom, rekuperáciou (centrálnou alebo lokálnou) a tep. čerpadlom na ohrev vody vieme na domoch v modeli ŠTANDARD a EXTRAŠTANDARD dosiahnuť energetický certifikát A-A0
Tepelné čerpadlo na ohrev vody :
Tepelné čerpadlá značky STIEBEL ELTRON pre prípravu teplej vody sú jednoduché a kompaktné zariadenia, ktoré majú nižšie prevádzkové náklady ako bežné ohrievače vody. Dve tretiny energie potrebnej na ohrev vody sú totiž získané z okolitého prostredia.
Zariadenie je vybavené ventilátorom, ktorý jednoducho nasáva okolitý vzduch a odoberá z neho potrebné množstvo energie. Takto získaná energia sa následne využíva na ohrev pitnej vody.
Výhody:
Dosahuje maximálnu možnú energetickú účinnosť A
Hygienická teplota teplej vody 65 °C je dosiahnutá výlučne v rámci efektívnej prevádzky tepelného čerpadla
Maximálna bezpečnosť a úspora nákladov vďaka systému tepelného čerpadla, bezúdržbová titánová anóda, možnosť dvojokruhovej prevádzky- napr. použitie s fotovoltickým systémom.
Objem zásobníka 220 litrov.
Nevýhody:
Vyšší hluk ako u elektrických ohrievačov (45dB)
Rozmer ( jednotka tepelného čerpadla je integrovaná v zásobníku teplej vody)
Tepelné čerpadlo a podlahové kúrenie:
Modely domov EXKLUZÍV sú „nadupané“ vychytávkami. Preto v nich dostanete tepelné čerpadlo, ktoré zabezpečí:
- Ekologické riešenie vykurovania a ohrevu vody
- Úsporu energií a nákladov
- Vysokú účinnosť a super tichá prevádzka
Tepelné čerpadlá dodávame od slovenského výrobcu – značky Protherm, ktorá patrí do skupiny Vaillant Group, čím vieme garantovať pre našich zákazníkov aj pozáručný servis.
Koncern Vaillant Group má vyše 140-ročnú históriu a na konte viac ako 2 000 patentov.
Je lídrom a priekopníkom v oblasti vykurovacích technológií v Európe. Vo svete má 10 výrobných závodov (osem v Európe, po jednom v Turecku i v Číne) a viac než 12 000 zamestnancov. Vyrába zariadenia značiek Vaillant, Protherm, Saunier Duval, Bulex, AWB, DemirDöküm, Glow-Worm a Hermann.
Tepelné čerpadlá Protherm vzduch/voda dodávame s nerezovým zásobníkom vody 185l.
V prípade záujmu vieme naceniť aj dodanie a montáž tepelného čerpadla značky Vaillant.
Vďaka využitiu tepelného čerpadla v kombinácii s rekuperáciou (centrálnou alebo lokálnou) bude váš dom spĺňať energetický certifikát A-A0, ktorý je nutnosťou od roku 2021.
Pri simulácii tohto typu vykurovania, vychádzali prevádzkové ročné náklady na vykurovanie cca 500€ (pri dome o veľkosti 100 m2 úžitkovej plochy).
Je skvelé vlastniť dom, ktorý má náklady na vykurovanie veľmi nízke (pridaním fotovoltaiky na strechu si náklady na vykurovanie ešte viac znížite).
Jedinou nevýhodou tohto kúrenia je povinnosť mať v dome nejakú technickú miestnosť na umiestnenie všetkých elementov spojených s ovládaním vykurovania.
8. Centrálna Rekuperácia
Keďže od roku 2021 sa opäť sprísňujú požiadavky na energetické certifikáty sústredili sme sa na ich splnenie, rekuperácia je tak pre energetickú triedu A0 povinná. Ak sa rozhodne zákazník bývať v dome, kde bude zabezpečená permanentná cirkulácia vzduchu, tak odporúčame zabudovať do domu centrálnu rekuperáciu .
V zime vzduch, ktorý nasáva zvonku smerom dovnútra ohrieva vzduchom, ktorý ide smerom von a v lete to funguje opačne, teplý vzduch, ktorý ide dovnútra chladí.
Rekuperácia odbúra v dome i nadmernú vlhkosť.
Ak je vlhkosť dlhodobo vysoká môže prispieť k vzniku zárodkov plesní a tým ohrozuje vaše zdravie
V hlavnej vetracej jednotke sú umiestnené filtre. Tieto zbierajú zo vzduchu, ktorý prichádza dovnútra pele a prach.
Tento komfort zdravého bývania oceníte, pretože si budete dlhodobo užívať zdravý a stále čerstvý vzduch.
V spolupráci s našimi dodávateľmi z Dánska a Nórska dodáme a namontujeme kvalitnú jednotku s rozvodmi vzduchu, ktorá zabezpečí pravidelné vetranie vzduchu v interiéri počas celého roka.
Dantherm HCV 400
Dantherm je Dánsky výrobca so 60 ročnými skúsenosťami s navrhovaním a výrobou vetracích systémov. Jednotka HCV 400 sa montuje na stenu zavesením. Výhodou jednotky HCV 400 je, že sa hodí do štandardného skrinkového modulu 60 x 60 cm. Na jednotke sa dá nastaviť až 10 rôznych vopred naprogramovaných týždenných programov a jeden program je dostupný na mieru.
Technické špecifikácie:
- prietok vzduchu: 50-240m3/hod
- rozmery: 540 x 1050 x 549mm
- hlučnosť: 50 dB/ 150m3/hod
- max.spotreba energie: 170W (240m3/hod) /1570W (240m3/hod + max.výkon 1400W elektr. predohrevu)
Jednotka obsahuje:
- Protiprúdový entalpický výmenník so spätným získavaním tepla a vlhkosti
- Účinnosť až do 95%
- Elektrický predohrev 1400W, vďaka ktorému môže fungovať do -20°C
- Vymeniteľné filtre G4/G4
- Riadené vetranie za pomoci CO2, VOC a RH snímača podľa, ktorých si nastavuje výkon ventilátorov automaticky
- CO2 snímač kontroluje hladinu vydýchaného vzduchu
- VOC snímač kontroluje úroveň umelých a prírodných organických výparov vo vzduchu
- Prírodné výpary, napr. formaldehyd zo stavebných materiálov
- Chemické výpary zo sprejov, napr. sprej na vlasy alebo parfumy
- Znečistenie interiéru, napr. od fajčenia a tlače laserovou tlačiarňou
- Rh snímač kontroluje hladinu vlhkosti
- Obtokové chladenie-bypass klapku
- Motory ventilátora EC s extrémne nízkou spotrebou energie (nízky SPI)
- Aplikácia Dantherm – ovládanie cez aplikáciu v smartfóne
Jednotka má rôzne režimy:
- Letný režim: v tomto režime je zastavený prívodný ventilátor a ak otvoríte akékoľvek okno, dokážete rýchlo vychladiť alebo prevetrať celý dom.
- Krbový režim: vytvorenie dočasného vnútorného pretlaku na zlepšenie funkčnosti komína aby sa vám ľahšie rozpálil oheň v krbe.
Flexit nordic CL3
Flexit je Nórsky výrobca so 40 ročnými skúsenosťami s navrhovaním a výrobou vetracích systémov. Jednotka nordic CL3 sa montuje do stropu, pod strop, na stenu, alebo jej veľkou výhodou je, že môže ísť na podlahu do podkrovia.
Technické špecifikácie:
- prietok vzduchu: 50-313m3/hod
- rozmery: 700x1160x296mm
- hlučnosť: 40-60dB 240m3/hod (v závislosti od montáže – v strope alebo pod stropom)
- max.spotreba energie: 679W
Jednotka obsahuje:
- Dva rotačné výmenníky so spätným získavaním tepla a vlhkosti, vďaka ktorým môže fungovať do mínusovej teploty až -30°C
- Účinnosť až do 85%
- Elektrický dohrev 350W
- Vymenitelné fitlre F7/F7
- Aplikácia Flexit Go– ovládanie cez aplikáciu v smartfóne
9. Lokálna Rekuperácia
Lokálna rekuperácia Zephyr
Decentrálna(lokálna) vetracia jednotka Zephyr sa používa na vetranie jednej miestnosti. Celé vetracie zariadenie je malej veľkosti, montuje sa hlavnej do najväčšej miestosti v dome ako je obývačka s kuchyňou. Montuje sa do obvodovej priečky tak, že sa pripraví otvor o priemere 300mm, do ktorého sa neskôr vloží celé vetracie zariadenie ktoré obsahuje výmenník tepla, ventilátory, filtre a iné. Z vonkajšej a vnútornej strany priečky sa namontujú kryty pre správne prúdenie vzduchu.
Nevýhody:
Lokálne alebo izbové rekuperačné jednotky sú určené pre jednotlivé miestnosti a inštalujú sa priamo cez stenu. Jednotka má maximálny vetrací výkon do 70m3/hod. Taký výkon je dostatočnú pre jednu väčšiu miestnosť.
Pokiaľ chceme vyvetrať celý dom, musíme použiť viacero jednotiek, čo neodporúčame vzhľadom do zásahu do obvodových stien. V našich domoch preto používame riešenie kde montujeme decentrálnu (lokálnu) jednu jednotku (v menších domoch) do najväčšej miestnosti, no ostatné miestnosti ktoré treba pravidelne odvetrať ako napr. WC a kúpeľňa, sú odvetrané samostatnými ventilátormi.
Hluk ktorý budete počuť pri vyšších výkonoch Vás môže rušiť.
Nevýhodou lokálnej jednotky môže byť aj prípadný vznik kondenzátu v zimnom období.
Jednotka je umiestnená v obývacej miestnosti a nie v technickej miestnosti za dverami.
10. Fotovoltaika
Platíte veľa za elektrinu? Z roka na rok vyššie faktúry a do budúcna bude len horšie. Vedeli by ste tie peniaze využiť aj lepšie?
Máme pre vás dobrú správu. Nad hlavou nám každý deň svieti slnko – zdroj čistej a intenzívnej energie. A tento dodávateľ faktúry neposiela.
Začnite výrazne šetriť na platbách za elektrickú energiu a majte svoju spotrebu pod kontrolou vďaka fotovoltickej elektráreni (FVE), môžete znížť zbytočne vysoké faktúry za spotrebovanú elektrinu.
Ušetrené peniaze vám zostanú a môžete ich využiť napríklad na peknú dovolenku. Elektráreň musí fungovať dlhé roky aby priniesla finančnú návratnosť a zárobok.
Jedinečný stropný systém
Zabezpečí nulovanie tlaku v stenách ale tiež oddelenie stropnej fólie od sadrokartónu.
1. Vrchné hranoly
- táto vrstva hranolov drží rozpon stien tak, aby steny strecha neroztláčala smerom von z dôvodu tlaku od strešnej krytiny
- medzi tieto vrchné hranoly vkladáme prvú vrstvu izolácie v hrúbke 200 mm
Prečo sú tieto hranoly lepšie ako hranoly DUO a TRIO, ktoré sa bežne používajú?
Bežne sa používajú na riešenie stropu lepené hranoly DUO a TRIO, ktoré sú ale len uložené na strope, zakotvené do stien.
Nezabezpečujú tým elimináciu a nulovanie tlaku na rozpon stien. Z tohto dôvodu následne vznikajú praskliny v rohoch interiéru stavby a celková statika domu je práve v tomto bode domu narušená.
2. Spodné hranoly a predsadenástropná fólia
- pod vrchnými hranolmi sú ukotvené o steny spodné lepené hranoly, ktoré sú oddelené od vrchných hranolov a nevzťahuje sa na ne žiadny prenos ťahových síl z vrchnej časti stropu
- medzi tieto spodné hranoly vkladáme druhú vrstvu izolácie v hrúbke 200 mm
Toto „predsadenie“ spodných hranolov nám zabezpečí jednak stabilizáciu rohových spojov dome, ktoré už nepraskajú ale aj oddelenie stropnej fólie od sadrokartónu.
3. Konštrukcia UD a CD a sadrokartón
- pod týmto mohutným stropom osádzame hliníkový systém zo závesných hákov, CD a UD profilov + sadrokartón
Týmto systémom nám vzniká vzduchový priestor medzi sadrokartónom a fóliou v hrúbke cca 20cm, kde môžme viesť rozvody elektroinštalácie a rekuperácie.
4. Prečo je nutné oddeliť fóliu od sadrokartónu
Pokiaľ je hneď pod sadrokartónom stropná fólia, tak pri vedení rekuperácie a elektroinštalácie sa prederavuje a neplní už tak funkciu chránenia stropnej izolácie a hranolov od vlhkosti, ktorá v interiéri pri bežnom bývaní vzniká a tlačí sa do voľných otvorov.
Z dlhodobého hľadiska tým permanentne poškodzuje stropnú konštrukciu a hlavne izoláciu.
Oddelená stropná fólia nám ale umožňuje nulovať tento prienik vlhkosti do stropu a strop má svoje technické kvality i po mnohých rokoch.
Veľa firiem nemá riadne technologicky dotiahnuté stropné systémy do detailu, tak, aby boli naozaj kvalitné.
I my sme sa touto chybou zaoberalia dlho a nakoniec sme vymysleli toto jedinečné riešenie.
Pokiaľ ste sa touto otázkou uloženia stropu a fólie nikdy nezaoberali, teraz už viete, že je to skutočne podstatný element domu.
Energetický certifikát A0
- od roku 2016 legislatíva sprísnila náročnosť na spotrebu energií a certifikáty budov musia spĺňať hornú hranicu triedy A1.
- od roku 2021 je nutné aby všetky novopostavené stavby spĺňali spotrebu energií v hornej hranici A0.
Naše stavby a ich tepelnoizolačné riešenie spĺňajú aktuálnu normu pre energetické certifikáty triedy A0. Modely domov ŠTANDARD, EXTRAŠTANDARD a EXKLUZÍV sú už stavby, ktoré svojim technologickým vybavením spadajú do kategórie energetických certifikátov A0.
Energetická efektívnosť budov podľa mernej potreby tepla (MPT) na vykurovanie (STN 73 0540-2:2012, PHPP):
– nízkoenergetické 50 – 100 kWh/(m2a) – pod hornou hranicou energetickej triedy B
– ultranízkoenergetické 25 – 50 kWh/(m2a) – energetická trieda A1
– s takmer nulovou spotrebou 12,5 – 25 kWh/(m2a)
– pasívne ≤15 kWh/(m2a) – nie sú v legislatíve SR definované
– nulové a plusové domy energia získaná z prostredia a z obnoviteľných zdrojov energie pokrýva spotrebu na 100 %, u plusových na 110 % a viac