1. Základ stavby je predsa kvalitná drevokonštrukcia ... pozor na hnilobu ...
Je nespochybniteľný fakt, že pokiaľ sa niečo zanedbá na vyhotovení základného skeletu domu z dreva, tak sa to vypomstí na ďalších krokoch montáže domu, ale hlavne počas celej celučkej doby užívania bývania. BF-Stavby ako jedna z mála firiem na Slovensku má svoju výrobu drevných komponentov na celý dom – masívne rezivo, KVH a BSH hranoly na Orave. Tu máme svoju pílu, svoje sušiarne, cinkovacie stroje a ostatné potrebné mašiny na drevoobrábanie. Impregnácia dreva u nás prebieha máčaním vo vaniach, kde dôjde k tomu, že impregnát sa lepšie zapije do dreva – je to neporovnateľné s tým, keď niekto len štetcom povrchovo natrie rezivo. Vieme teda zaručiť, že na Váš dom od nás príde drevný sortiment kvalitne vysušený, namorený a hlavne nevykazuje hniloby a vady. Výroba dreva na Váš dom je vo výrobe pod neustálym drobnohľadom…
2. K rekuperácii je potrebné dávať kompatibilný komín...komínový systém SCHIEDEL ABSOLUT...
Nútené vetranie v dome – rekuperácia – vytvára neustále prúdenie vzduchu a vymieňa v interiéri domu tzv. vydýchaný vzduch za čerstvý zvonku – dovnútra. Ak ale máme zachovať účinky rekuperácie v takmer 100% zmysle, je nutné do Vášho domu osadiť komín takého typu, ktorý nebude vytvárať odťah vzduchu cez komínové dutiny. Klasické komíny napr. SCHIEDEL UNI túto funkciu nemajú – sú síce lacnejšie, ale ak už máte mať v dome komfort plnohodnotný, je výhodné a odporúčame jednoznačne zvoliť komín ABSOLUT, ktorý nebude rekuperácii a jej činnosti prekážať – čo sa samozrejme odzrkadlí aj na Vašich mesačných nákladoch na bývanie. Komín ABSOLUT totiž aj šetrí a zachováva vnútornú tepelnú energiu domu.
3.
Nie je škridla ako škridla ...
... mach, lišajníky a škridla ...
Iste … ale v čom je rozdiel? Pokiaľ neporovnávame pálenú krytinu, ale betónovú, ktorú dáva ako štandard veľa firiem, je dobré vedieť, že dôležitý na škridli nie je tvar, ale jej funkcia a pridané hodnoty. Náš štandard škridly TERRAN EVO má výhodu v tom, že povrchová úprava je lakovanie, čím sú betónové póry zaliate lakom a počas užívania domčeka je podstatne znížená možnosť machovatenia škridly – toto sa stáva z dôvodu nezalakovania škridly a do jej pórov vnikajú zárodky lišajníkov, ktoré neskôr krásne rastú … nie každý ale takýto fakt prijme …
4. Dilema s výberom okien? Na čo sa zamerať ...
Hlavným grom pri výbere typu okien – či plasty, drevené alebo drevo-hliníky, by malo byť poradenstvo a odporúčanie na základe veľkostí presklení na vašom dome. Toto u nás dostanete ….Pretože – čím väčší rozmer okna, tým skôr odporúčame kvôli stabilite okenného krídla drevené okno alebo drevo-hliník…
Plastové okná
Firmy často ponúkajú ako známy Štandard domu -BASIC – plastové okná. Pýtajte sa ale na kvalitu okna, prierez okna v mm , a „silu“ trojskla. Je to dôležité, pretože mnohé firmy ponúkajú ako základný typ okna „biedny profil“ ! Toto sa nesmie stať. My Vám dáme už i v balíku Štandard nadupané kvalitné 92mm mohutné plastové okno.
Drevené eurookná
Ak ste niekde počuli, že tieto okná treba brúsiť a natierať, nie je to pravda. Je to všetko o ošetrovaní okien voskami – štandardne každé cca dva roky a celý proces na bežnom bungalove trvá cca 3 hodiny. Na okná z vonkajšej strany nanesiete jemný mikrofilm ochranného vosku, ktorý chráni farbu na okne pred silným UV žiarením.
Drevo-hliník okná
Okná najvyššej kvality -zvnútra drevo a zvonku hliník… Či už z pohľadu prevedenia – netreba ich ošetrovať – ale aj z pohľadu výzoru. Tieto okná tiež ako drevené eurookná, spĺňajú možnosti vyhotovenia takmer akéhokoľvek rozmeru.
Okenné UV pásky. Na čo je to dobré?…
Uvedomme si, že okná sa utesňujú v rámoch drevodomu pur penou. Táto pena je háklivá na vlhkosť / bude z nej degradovať/. Je preto nutné – tak isto ako keď niekto dá do obvodovej steny pur penu – , ju ochrániť z oboch strán touto páskou.
5. Vodoinštalácia v drevodome veľmi dôležitá...
Predíďme neželanému prípadnému vytopeniu…
Na túto profesiu je možné na trhu zakúpiť dnes akýkoľvek materiál a produkt. Uvedomme si ale, že staviame drevodom a tu zvlášť je dôležité použiť materiál, ktorý jednak vydrží a jednak časom nebude vykazovať škodové udalosti. Použitím bežných PPR trubiek /ktoré my nedávame/ , sa zvyšuje riziko slíženia jednotlivých spojov, pretože na každom ohybe je tzv. spojovacie kolienko, ktoré je náchylné na únik vody ,ktorý vie dostatočne poškodiť izolácie v stenách a tie treba – samozrejme – vymeniť a opravovať … My v tejto oblasti používame hliníkové trubky značky VIEGA /viega je polyetylén s hliníkovou vrstvou/, ktoré sa len ohýbajú a nie je tam žiadne kolienko.
Vieme teda, že Váš dom je „na poriadku“ a nemusíme sa obávať vytopenia .
Súčasťou odovzdania domu do užívania je aj tlaková skúška vodoinštalácie.
6. Akú izoláciu dať do obvodových stien ? ...
PUR pena /túto my nedávame/.
Je síce kvalitná, ale …. treba si preveriť u firiem, ktoré ju dávajú, či aplikujú parotesnú fóliu z exteriéru aj z interiéru. Prečo ? Pretože pokiaľ je táto fólia len z jednej strany, tak mikrovlhkosť, ktorá sa do steny dostane, časom poškodí a rozloží túto PUR penu a degraduje ju. Aký následok to bude mať? V lete pocítite prehrievanie domu, pretože teplo sa bude tlačiť cez duté miesta v stene /tam, kde už izolácia chýba / . Opačný efekt budete mať v zime – budete vykurovať dom za podstatne vyššie náklady, pretože vytvorené teplo v interiéri stavby „ujde“ cez tieto duté miesta von z domu ….
Minerálna vlna v tzv.rolke
Tak na toto si dajte pozor! Ak Vám toto niekto ponúkne ako „štandard“ , tak je to celé zle. Pretože táto izolácia je certifikovaná len na uloženie na ležmo . Takže ruky preč … Takýto dom stratí na svojej kvalite už za pár mesiacov.
Minerálna vlna lisovaná …TOP materiál ….
Toto dostávate u nás ako bežný jav pri každom modeli domu. Tvrdosť materiálu, ktorý v stene nepadá gravitáciou si môžete overiť aj u nás v našom showroome. Výborná tepelnoizolačná vlastnosť je ďalší benefit, ktorý posúva tento produkt na prvú priečku v kvalite. Použime do stien to, čo je na to vyrobené !
7. Je aj dôležité čo je v priečke? Áno ...!
Izolácia v priečke nespĺňa len kvalitu tepelnoizolačnú, ale aj protihlukovú. Predsa nik nechce, aby počul cez štyri izby, čo sa kde robí a všetok hluk. My do priečky dávame tvrdenú izoláciu, z vyššie uvedených dôvodov.
8. Čím zatepliť podlahu a v akej hrúbke?
Osadiť do podlahy bežný podlahový polystyrén nižšej tvrdosti je síce lacnejšia alternatíva, ale časom uvidíte, ako si Vaša podlaha v dome „sadla“ a to v rohoch miestností. Použitím polystyrénu vyššej triedy zabezpečíte neklesanie podlahy ale tiež to, že si môžete dovoliť dať väčšiu hrúbku tohto zateplenia. Tento systém používame, máme ho overený a v hrúbke 150mm tohto zateplenia je podlaha ideálne pripravená na poter a kúrenie.
9. Stropný systém ... ako na to, aby bolo dobre?
Nuž , tu je viac faktorov, ako a prečo … poďme po poriadku :
Izolácia v strope by dnes nemala mať koeficient hrúbky menej ako 40cm, kvôli pasivite domu.
Je nutné oddeliť stropnú parobrzdnú fóliu od sadrokartónu medzerou aspoň 100mm, aby tam bolo možné aplikovať elektroinštalácie a rekuperačné hadice. Pokiaľ budeme narúšať-deraviť fóliu, za pár rokov nám môže zvlhnúť od mikrovlhkosti izolácia v strope a to prináša plesne a zdravotné problémy.
V našich stropoch používame dve vrstvy hranolov:
1.vrstva sú statické, držia strechu a steny
2.vrstva hranoly uložené nižšie, sú len pomocné a oddeľujú statickú časť stropu od interiérovej, čím si zachovávame takmer žiadne praskanie rohových spojov počas užívania domu
PUR pena do stropu ? …
Ale áno, môže byť. My ju síce nedávame, ale ak Vám ju tam niekto ponúkne dať, dbajte zásady tej, že ju treba ochrániť z oboch strán parobrzdnými fóliami. Tento problém sme už rozoberali vyššie.
10. Sú nutné v dome interiérové OSB dosky ?
Niekto ich nedáva a tvrdí, že netreba …
Nuž, kvôli stabilite domu sú iste veľmi dôležité. V pôdoryse domu máme veľa pravých uhlov v napojení priečka-obvodová stena. A tieto rohy nám zlepšia stabilitu stavby tým, že steny spevníme OSB doskami.
Aj pre zvýšenú nosnosť stien je dobré ich mať. Každý si chce predsa na stenu zavesiť nejaký ten obraz, skrinku, police … OSB doska vytvorí pevnejší podklad pre kotvenie, ako len samotný sadrokartón.
OSB doska tiež slúži ako parobrzdná fólia, pretože je hutne lisovaná a nepustí cez seba vlhkosť. Chráňme si teda aj izolácie v stenách, keď ich už máme kvalitne nadstavené …
11. Rekuperácia ... ako by mala slúžiť ? ....
Pre pravidelné vetranie slúži každá rekuperácia – vymieňa vzduch interiér-exteriér. Ale je dôležité dbať i na to, či Vaša rekuperácia v dome bude mať i tieto benefity:
- entalpický rotačný rekuperátor zo spätným ziskom vlhkosti
- nepotrebuje elektrický predohrev, tým nespotrebuje v zime toľko elektriny
- jednoduchý servis a výmena filtrov, všetko je umiestnené na koľajničkách a po vytiahnutí elektrickej koncovky sa dá každý diel jednoducho vymeniť. Pozrite si video: https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=ijzV7ZUWlhQ
- silné filtre F7 (pri iných jednotkách sú štandardne G4 a F7 len za príplatok)
- kvalitná Nórska výroba – veľmi malý podiel reklamácií
- nízka hlučnosť
- vyššie výkony – možnosť jednotku výkonovo naddimenzovať, keďže nevzniká problém s nízkou vlhkosťou v dome
- ovládacia aplikácia cez Cloud (aj mimo domácnosti cez internet) zdarma
- elektrický dohrev vzduchu v cene jednotky
12.
Vonkajšie zateplenie domu ...
Pozor na požiarnu normu a ochranu !
Iste … každý povie, že lacnejšie je dom zatepliť polystyrénom. Je to proste tak. Ale treba dbať na požiarnu normu, rozostupy medzi domami kvôli požiarnej ochrane. Rôzne firmy na toto nedbajú a ak sa nerozumiete do tejto veci, tak Vám dajú lacnejší polystyrén. Tomu sa potešíte … Ale môže sa neskôr stať škodová udalosť napr. Požiar od suseda poškodí Váš dom a podobne … Vtedy už ale poisťovňa bude skúmať stav a vec zateplenia, aký bol zvolený materiál a samozrejme aj tieto požiarne normy. Ak ich nebudete spĺňať, rozlúčte sa s tým, že Vám poisťovňa uhradí škody napáchané týmito udalosťami.
Druhá vec je „moja osobná psychická pohoda pri bývaní“ – mám postavený dom z 25m3 dreva a zateplím ho extrémne horľavým polystyrénom…. je to tiež na zváženie ….
13. A dodatočne .... aj na toto si dajte pozor! ...
- v neposlednom rade, všetko čo som Vám opísal, sú len materiály. Ale je dôležité hlavne to, ako je prevedená práca s nimi, ich aplikácia. Zlou a neodbornou montážou ich znehodnotíme a strácajú na dlhodobej kvalite. Pozor na to ….
- vec serióznej záruky … my poskytujeme zákazníkovi na celú Hrubú stavbu a Holodom 15 ročnú záruku. Nie je to len podpísaný papier. Ale aj si svoje prípadné drobné nedokonalosti ošetríme v záručnej dobe a hlavne si stojíme za svojou prácou .
- história spoločnosti …naša spoločnosť BF-Stavby, s.r.o má za sebou už roky práce a driny, ale tiež zúročenia svojich poznatkov v oblasti výstavby montovaných domov. Je nutné tiež spomenúť, že sme v podstate „vychovali“ asi desiatku firiem na Slovensku … Slovensko máme vykryté asi 700 domami v rôznych oblastiach, od východu až po západ .
S poďakovaním za Váš čas pre prečítanie týchto pár viet ….
Juraj Fedor , konateľ BF-ka … 🙂
Staviame po celom Slovensku
Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.