Aká je životnosť montovaného domu?

Dom sa stavia s perspektívou životnosti na desiatky rokov. Poradíme, na čo sa zamerať, ak máte záujem o montovaný pasívny dom.

Ako dlho vydrží montovaný dom? Čo má vplyv na životnosť montovaného domu? Moderné konštrukcie domov rozvírili pokojné staviteľské vody, a preto je prirodzené, že voči nepoznanému sa objavujú mnohé otázky a búrlivé debaty. Súvisia predovšetkým s kvalitou bývania v montovaných domoch aj po desaťročiach. Problémy murovaných stavieb sú nám všetkým dobre známe, ako sú však na tom montované drevokonštrukcie?

Stavba domu je pre mnohých veľkým životným rozhodnutím, ktorému predchádza zdĺhavé plánovanie a porovnávanie množstva parametrov.

Základom je postaviť dom, ktorý bude poskytovať komfortné bývanie pre každého člena rodiny. Zároveň sa posledné roky veľký význam prikladá spotrebe energií a dopadu prevádzky domu na životné prostredie. Domy sa už nestavajú bez kontrolných mechanizmov a boli pre ne stanovené energetické štandardy. Od roku 2021 musia byť novostavby postavené v energetickom štandarde A0.

Existuje niekoľko spôsobov, ako tento štandard dosiahnuť a takisto nie je iba jeden materiál, z ktorého sa súčasné domy stavajú. Či už je to tradičný murovaný dom z tehly, montovaný dom z keramického betónu, drevodom, alebo montovaný dom, ktorého steny tvorí viacero vrstiev a materiálov, každý z nich má pri odborne prevedenej realizácii potenciál splniť súčasné nevyhnutné požiadavky.

Murovaný vs. montovaný dom

V minulosti sa murované domy stavali s perspektívou životnosti na niekoľko generácií. V druhej polovici minulého storočia tak svojpomocne vznikali veľké a priestranné rodinné domy, kde mali spoločne bývať rodičia, ich deti a neskôr aj vnúčatá. Ceny energií neboli vysoké, preto sa iba málo prihliadalo na orientáciu domu, jeho zateplenie, izoláciu okien či efektívnosť vykurovacieho systému. Murované domy síce vydržali do súčasnosti, no mnohé z nich vyžadovali rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá neraz presahuje trhovú hodnotu nezrekonštruovaného 50-ročného domu. Nehovoriac o tom, že mladšia generácia často ani nemala záujem zotrvať s rodičmi pod jednou strechou. Dobrý úmysel sa tak minul účinku. Veľké a technologicky aj materiálovo zastarané domy tak zostávajú majiteľom (a neskôr dedičom) na príťaž.

V ostrom kontraste sú súčasné novostavby. Vyhráva primeraná rozloha, dôraz na tepelnú a zvukovú izoláciu, správna orientácia a nízke prevádzkové náklady. Pribudla nielen materiálová rozmanitosť, ale aj množstvo nových technologických postupov výstavby. Dom už nemusíte stavať dva roky v čase po práci za pomoci kamarátov a rodiny. Montovaný dom pod taktovkou spoľahlivej firmy vyrastie na základoch v priebehu niekoľkých mesiacov (u nás orientačne 6 – 9 mesiacov) a vy sa za ten čas môžete tešiť na nové bývanie bez zbytočných stresov a náhlenia.

Môže však “rýchlo” postavený dom vydržať vyčínanie poveternostných podmienok, poradiť si s vlhkosťou, odolávať škodcom a slúžiť najbližšie desiatky rokov?

Aká je orientačná životnosť montovaného domu?

V predchádzajúcej úvahe sme chceli poukázať predovšetkým na to, že domy, bez ohľadu na použité materiály technologicky a morálne starnú. Čo to znamená? Na starom dome vás skôr či neskôr čaká výmena okien, renovácia strechy, fasády, vykurovacieho systému a rozvodov. Rozsiahle rekonštrukcie sú nevyhnutné z funkčného a estetického hľadiska (staré okná netesnia a zle vyzerajú) a tiež preto, že ceny energií sú vysoké a užívanie starého domu môže zhltnúť veľkú časť mesačného rozpočtu na účtoch za energie. Naviac, pôvodná dispozícia a účel miestností iba v zriedkavých prípadoch vyhovujú modernému bývaniu a vkusu mladšej generácie.

Je preto dôležité stavať dom predovšetkým pre seba a v takom koncepte a veľkosti, aby vám spoľahlivo poslúžil najbližších 50 rokov.

Predpokladaná životnosť montovaného domu je pri odbornej realizácii v rozpätí od 50 – 70 rokov. Je na nerozoznanie od murovaného domu nielen po stránke vizuálu, ale aj kvality bývania. (Ak chcete tento pocit zažiť, navštívte náš vzorový montovaný dom v Ivachnovej pri Ružomberku.) Nemusíte sa obávať inovatívnych postupov. Kvalita montovaného domu závisí od materiálov a zodpovednej realizácie, kde nie je podcenený žiadny aspekt výstavby. Skúsenosti z krajín západnej a severnej Európy dávajú jasne najavo, že montované domy v pasívnom štandarde fungujú dlhodobo a k spokojnosti ich majiteľov.

Čo v BF-stavby robíme, aby sa vylepšila životnosť montovaných pasívnych domov?

BF-stavby zrealizovali za posledné roky po celom Slovensku už stovky montovaných domov. Konkrétne išlo o montované nízkoenergetické domy a posledný rok už výhradne montované pasívne domy. Prečítajte si viac o tom, aké je zloženie a skladba stien montovaných domov.

  • Od roku 2022 sa chystáme na zásadnú zmenu, ktorá pozitívne ovplyvní statiku a ešte viac vylepší životnosť domu. Plánujeme zameniť KVH hranol lepený z rozmeru 40 × 140 mm na rozmer 60 × 140 mm, čím sa pevnosť a nosnosť stien podstatne zvýši.
  • Na zateplenie montovaných drevokonštrukcií nepoužívame extrémne horľavý polystyrén. Vsadili sme na kvalitnú minerálnu vlnu s výbornými tepelnoizolačnými a akustickými vlastnosťami. Ide o materiál, ktorý vykazuje odolnosť voči plesniam, hnilobe a hmyzu.
  • Slabinou prvých montovaných domov na Slovensku bol stropný systém. Venovali sme nemalé úsilie na vyvinutie jedinečného stropného systému, ktorý zabezpečí nulovanie tlaku v stenách a oddelenie stropnej fólie od sadrokartónu. Výsledkom je tak minimalizované riziko prasknutia rohových spojov a vlhnutia hranolov.
  • Spolupracujeme s overenými dodávateľmi kvalitných okien, dverí, podláh a technologických jednotiek pre vykurovanie a vetranie.

Pre spokojnosť našich zákazníkov:

  • Realizujeme montované pasívne domy v prevedení holodom a tiež montované domy na kľúč (úroveň Štandard A0, Extraštandard A0, Exkluzív A0), do ktorých sa po pár mesiacoch môžete rovno nasťahovať bez starostí s ďalšími dokončovacími prácami.
  • Vypracovávame cenovú ponuku, v ktorej nie sú žiadne skryté poplatky. Ceny sú transparentné a náš zákazník dopredu vie, koľko ho montovaný pasívny dom bude stáť.

Pozrite si zaujímavé projekty montovaných pasívnych domov

Montovaný pasívny dom, ktorý je postavený z kvalitných materiálov, technologicky presne a s citom dotiahnuť veci do detailov, vám poslúži bez veľkých investícii a pri zodpovednom užívaní desiatky rokov. V našom katalógu nájdete stovky projektov, ktoré názorne ukazujú, ako môže montovaný pasívny dom vyzerať. Pozrite si napríklad:

Ak si nenájdete svojho favorita a už postavené domy od BF-stavby vás zaujali, neváhajte a kontaktujte nás. Pomôžeme vám upraviť existujúci projekt alebo spoločne vytvoríme individuálny projekt podľa vašich predstáv.

Staviame po celom Slovensku

Pozrite si našu interaktívnu mapu
plnú skvelých referencií a krásnych
domov po celom Slovensku.

Referencie po celom Slovensku pin-svk